Osam stvari koje ne možemo raditi u snu
Spavanje je osnovna ljudska potreba, ključna za naše fizičko i mentalno zdravlje. U proseku, trećinu svog života provedemo spavajući, a iako je ovaj proces esencijalan za naše telo, ono što se tokom sna dešava poprilično je ograničeno kada je u pitanju svesno kontrolisanje aktivnosti. Spavanje je vreme kada se telo obnavlja, ali nas ujedno onemogućava da obavljamo brojne stvari koje možemo dok smo budni. Evo šta sve ne možemo raditi dok spavamo.
Šta sve ne možemo da radimo dok spavamo?
1. Svesno donošenje odluka
Dok spavamo, naš mozak ulazi u stanje u kojem nema sposobnost svesnog odlučivanja. Kada bismo bili u stanju da donosimo odluke u snu, verovatno bismo birali da se odmah probudimo ako sanjamo nešto neprijatno. Ipak, u snu smo prepušteni nesvesnom delu uma koji generiše slike, emocije i situacije koje doživljavamo kao stvarne, ali nad njima nemamo kontrolu.
2. Održavanje ravnoteže
Jedna od interesantnih stvari je da, iako se tokom spavanja možemo nesvesno okretati, pomerati ili čak hodati (u slučaju mesečarenja), naša svest o ravnoteži nije aktivna. To znači da ne bismo mogli da obavljamo aktivnosti koje zahtevaju svesno održavanje ravnoteže, kao što je hodanje po tankoj liniji ili vožnja bicikla. Ukoliko se u toku spavanja probudimo iz REM faze, moguće je da ćemo iskusiti osećaj vrtoglavice upravo zbog tog gubitka ravnoteže.
3. Razgovaranje sa potpunom jasnoćom
Mnogi ljudi govore u snu, ali rečenice koje izgovaraju uglavnom nemaju mnogo smisla. Naša sposobnost govora tokom sna je ograničena na nerazumljive zvuke ili nepovezane reči. Razlog za to leži u tome što se centri za govor u mozgu ponašaju drugačije kada nismo budni – oni su delimično deaktivirani, pa nije moguće da govorimo sa istim nivoom koherentnosti kao kada smo budni.
4. Učenje novih veština
Iako je dokazano da je spavanje ključno za pamćenje i konsolidaciju već naučenih informacija, ne možemo aktivno učiti dok spavamo. Tokom REM faze sna mozak radi na “pohranjivanju” informacija koje smo primili dok smo bili budni, ali bez svesnog učestvovanja ne možemo naučiti ništa novo. To je razlog zašto slušanje audio-lekcija tokom spavanja, iako može delimično pomoći, neće dovesti do istih rezultata kao svesno učenje.
Osam stvari koje ne možemo raditi u snu
5. Odgovaranje na kompleksne spoljašnje stimuluse
Dok spavamo, naša čula su delimično deaktivirana. Na primer, iako čujemo određene zvuke, naš mozak uglavnom ignoriše većinu njih, osim ako nisu ekstremno glasni ili preteći. To znači da ne možemo aktivno reagovati na kompleksne situacije koje zahtevaju brzo razmišljanje, kao što su nepredviđeni događaji. Na primer, ukoliko čujemo zvono telefona dok spavamo, verovatnije je da ćemo ga ignorisati, osim ako nas taj zvuk probudi.
6. Pisanje i čitanje
Pisanje i čitanje su složeni mentalni procesi koji zahtevaju potpuno angažovanje svesti, logičko razmišljanje i koordinaciju motorike. U stanju sna nismo u mogućnosti da logično obrađujemo tekst, prepoznajemo simbole ili pišemo smislene rečenice. Ponekad možemo sanjati da pišemo ili čitamo, ali to je samo vizuelna iluzija i nema realne funkcionalnosti.
7. Logičko razmišljanje i rešavanje kompleksnih problema
Sposobnost logičkog razmišljanja i rešavanja kompleksnih problema u snu je veoma ograničena. Dok spavamo, naš mozak funkcioniše na osnovu nesvesnih impulsa i asocijacija, što znači da ne može analizirati situaciju ili rešavati složene probleme na način na koji bi to mogao kada smo budni. Često se desi da kada sanjamo neki problem, rešenje koje san pruža bude sasvim nerealno.
8. Osećanje bolova sa istim intenzitetom kao na javi
Interesantno je da tokom sna naš prag bola postaje viši, što znači da ne osećamo bol istim intenzitetom kao dok smo budni. Ukoliko se povredimo dok spavamo, naš mozak može registrovati bol, ali često neće reagovati dovoljno brzo da nas probudi, osim ako bol nije jak. Ovo je takođe razlog zašto često ne osećamo nelagodnost, čak i ako spavamo u nepravilnom položaju.
Spavanje je vreme kada naš mozak i telo rade na obnavljanju, ali nas istovremeno oslobađa kontrole nad mnogim aktivnostima koje obavljamo dok smo budni. Iako nam se možda ponekad čini da imamo kontrolu u snovima, realnost je da tokom sna zapravo gubimo svesnost o mnogim osnovnim funkcijama. Ovaj balans između aktivacije i deaktivacije omogućava nam da se odmorimo i oporavimo za sve ono što nas čeka kad se probudimo.
ZaječarOnline/O.B.
Dodaj komentar