Budimpešta, prestonica Mađarske, jedan je od najlepših evropskih gradova. Odiše vekovnom istorijom koju su iza sebe ostavile kraljevske porodice i smena imperija vladara. Bogato kulturno nasleđe ovog grada će oduševiti sve zaljubljenike u prošlost, ali to nije sve. Ovaj grad nudi mnoštvo sadržaja za pripadnike svih generacija.
Od čudesne arhitekture u kojoj se prepliću najpoznatiji stilovi gradnje, čuvenih mostova na Dunavu, gradskih trgova, živopisnih ulica, kupališta, Budimpešta putovanje će vas oduševiti i razoružati. U nastavku teksta donosimo vam nekoliko ideja o destinacijama koje ne bi trebalo propustiti, uključujući i mesta za dobar noćni provod, koji je jedan od simbola grada!
Posetite jedan od simbola grada – Budimski zamak
Budimski zamak je jedan od glavnih simbola Budimpešte, spektakularna palata iz 13. veka koja se nalazi na vrhu Castle Hill-a. On dominira gradom sa vrha brda Varheđ, pružajući priliku da uživate u neverovatnom pogledu.
Prvo utvrđenje datira iz 14. veka. Nakon što su mongolska plemena izvršila invaziju na Ugarsku, kralj Bela IV odlučio je da izgradi sklonište ograđeno zidinama. Danas o ovoj prvoj konstrukciji nema nikakvih dokaza. Zamak je više puta bio uništavan do temelja, a rekonstruisan je poslednji put 1950. godine, prema klasičnom dizajnu arhitekte Ištvana Janakija.
Budimski dvorac je svetska baština Uneska, a u njemu su smeštene i Mađarska nacionalna galerija, Muzej zamka i Nacionalna biblioteka Sečenji. Kad pođete u obilazak Budimpešte, na koji vas vodi turistička agencija Lider travel, nema boljeg mesta da naučite nešto više o mađarskoj kulturi i unapredite sopstvenu opštu kulturu.
Uživajte u pogledu sa Ribarskog bastiona
Halaszbastia ili Ribarski bastion je jedan od najpoznatijih spomenika u Budimpešti, koji se nalazi u blizini Budimskog zamka, u 1. okrugu Budimpešte. To je jedna od najvažnijih turističkih atrakcija zbog jedinstvene panorame Budimpešte sa neoromaničkih vidikovaca.
Izgrađen između 1895. i 1902. za proslavu hiljaditog rođendana mađarske države, Ribarski bastion je impresivna neogotička terasa za razgledanje koja se nalazi na budimskoj obali Dunava, na Castle Hill-u.
Posetite Ribarski bastion za nezaboravan pogled u ambijentu iz bajke. Popnite se na jedan od ukrašenih tornjeva i zavirite u čamce koji lenjo plutaju niz Dunav, a zatim uđite u jednu od najpoznatijih gradskih poslastičarnica, 200 godina staru poslastičarnicu Ruszvurm, i isprobajte tradicionalne mađarske torte i kolače.
Pređite Lančani most
Svečano otvoren 20. novembra 1849. godine, veličanstveni viseći most u Budimpešti povezuje Budimsku (zapadnu) i Peštansku (istočnu) stranu grada, nadvijajući se nad Dunavom. Dizajniran od strane engleskog inženjera, a izgrađen od strane Škota, most je simbol nacionalnog ponosa i ekonomskog napretka.
Gvozdene lance, na kojima se nalazi put, drže dva rečna stuba od 48 metara, građena u klasicističkom stilu. Otuda potiče naziv „Lančani most“
Istorijski je važan, arhitektonski impresivan i potrebno je samo oko 15 minuta da prošetate duž ovog mosta, tako da se možete diviti pogledima koji se protežu kilometrima sa obe strane reke i napraviti odlične fotografije. Lančani most zgleda fantastično noću kada je sve osvetljeno hiljadama sijalica.
Otkrijte impresivnu Baziliku Svetog Stefana
Najveća crkva u Budimpešti, može da primi do 8.500 ljudi i jedna je od najpoznatijih građevina u Mađarskoj. Završena je 1905. godine, posle 54 godine gradnje, prema planovima Mikloša Ibla, a završio ju je Jožef Kauser. Veliki deo ovog kašnjenja može se pripisati urušavanju kupole 1868. godine koje je zahtevalo potpuno rušenje završenih radova i obnovu iz temelja.
Mumificirana desna ruka sveca zaštitnika crkve i prvog kralja Mađarske, Svetog Stefana, čuva se u staklenoj vitrini, levo od glavnog oltara. Pored ostataka sveca, imaćete priliku da vidite impresivnu monumentalnu neoklasičnu arhitekturu. Zvezdana karakteristika Bazilike je kupola visoka 96 metara, iznutra obložena kitnjastim verskim reljefima.
Iskusite dnevne i noćne atrakcije u Sečenji SPA centru
Lekovito kupatilo Sečenji u Budimpešti je najveće lekovito kupatilo u Evropi. Termalna kupatila Sečenji (izgrađena 1913) su jedna od najposećenijih i najhvaljenijih atrakcija u Budimpešti: opuštajuća, zabavna, pristupačna. Pored čudesne lekovite prirodne tople izvorske vode u 18 bazena, tu je i 10 sauna/parnih kabina, masaža, tretmani lica i još mnogo toga.
Danju, kupatila Sečenji su oaza mira u užurbanoj Budimpešti, sa luksuznim spa tretmanima, saunama i masažama u veličanstvenosti velike turske građevine iz 20. veka. Ali vikendom uveče? Pa, pretvaraju se u nešto mnogo razvratnije.
Putovanje u trajanjaju od tri, četiri ili pet dana, dostupno u paketima Budimpešta aranžmani, daće vam dovoljno vremena da posetite i ovaj nadaleko poznati SPA raj. Ako želite da budete razmaženi i da ugodite sebi, idite u Sečenji tokom dana. Ako je divlja noć ono što tražite, sačekajte da padne noć i posetite ovaj centar.
Zamisao poznatog mađarskog producenta žurki, ovi noćni rejvovi nude neograničene količine alkohola, živu elektronsku muziku i atmosferu u vodi. Izbor je na vama.
Pođite u noćni provod u Szimpla Kert baru
Szimpla Kert je jedan od najboljih ruiniranih barova u Budimpešti, i najstariji od svih. Uzmite ogromnu, oronulu zgradu sa otvorenim dvorištem i lavirintom soba, ukrasite je eklektičnim nameštajem, modernim umetničkim delima i komunističkim suvenirima, i dobićete najpoznatiji ‘ruin bar’ u gradu, Szimpla Kert.
Ovaj bar odiše živopisnom atmosferom, eklektičnom publikom, uživanjem u live nastupima, projekcijama filmova, ćaskanju, druženju. Pića su povoljna (uključujući kraft pivo i koktele, a ne propustite da probate čuvena mađarska vina!), a u baru možete kupiti i sveže pekarske proizvode, domaću uličnu hranu i ukusna topla jela.
Szimpla Kert je postavila standard noćnog života kada je otvorena u Jevrejskom kvartu 2001. godine, iznedrivši nekoliko doživljaja koji su definisali noćni izlazak u Budimpešti. Ali ovaj je poznat kao originalni (i najbolji). Obavezno naručite čašicu Unicum likera kada ste tamo – to je tradicionalni mađarski biljni liker čiji ukus nećete zaboraviti.
Dodaj komentar