Društvo Izdvajamo Vesti

Mošti Svetog vladike Nikolaja u Zaječaru

crkva duhovski utorak

Mošti Svetog vladike Nikolaja u Zaječaru

Blagoslovom Visokopreosvećenog Mitropolita timočkog g. Ilariona i dobrotom Preosvećenog Episkopa valjevskog g. Isihija u Sabornoj crkvi rođenja Presvete Bogorodice u Zaječaru verni narod Eparhije timočke moći će da se pokloni moštima Svetog vladike Nikolaja Žičkog i Ohridskog. Mošti Svetog vladike Nikolaja biće tri dana iznošene vernicima na poklonjenje i celivanje na svetim bogosluženjima. Počev od svete arhijerejske Liturgije koju će služiti vladika Iladion na Mitrovdan u petak 8. novembra.

O vladiki Nikolaju

Episkop Nikolaj (u svetu Nikola Velimirović) rođen je 23. decembra 1880. god. u selu Lelić od roditelja Dragomira i Katarine. Posle osnovne škole, gimnazije u Valjevu i Bogoslovije u Beogradu upisao se na Starokatolički bogoslovski fakultet u Bernu, Švajcarska, gde je 1908. odbranio doktorsku disertaciju Vera u Hristovo Vaskrsenje kao osnovna dogma apostolske crkve. Iduće godine odbranio je disertaciju o Berkliju u Ženevi. Dvadesetog decembra 1909. zamonašen je u manastiru Rakovica i rukopoložen u čin jerođakona i jeromonaha. Po želji Mitropolita srpskog Dimitrija, jeromonah Nikolaj provodi izvesno vreme u carskoj Rusiji, koju će doživotno nositi u duši.

Želeći da upozna zapadni svet o nečuvenim stradanjima srpskoga naroda za vreme Prvog svetskog rata, i o pravednoj borbi koju je Srbija vodila za svoje oslobođenje, srpska vlada je odlučila da uputi u Englesku i Ameriku jeromonaha dr Nikolaja (Velimirovića). Osvrćući se na svoju misiju u Americi u toku Prvog svetskog rata, Episkop ohridski Nikolaj je pet godina docnije pisao:

„Pre pet godina ja sam bio u Americi. Tada sam bio poslat od srpske Vlade da posetim mnogobrojne jugoslovenske kolonije u ovoj zemlji, te da našem narodu objasnim značaj titanske borbe, koju je vodila malena Srbija sa velikom Austrijskom carevinom. Svojim mnogobrojnim rezolucijama narod jugoslovenski tada se izjasnio za Srbiju i njene ideale.“

Sveti Arhijerejski Sabor Kraljevine Srbije izabrao ga je za Episkopa žičkog 1919. godine. Već 1920. god. Episkop Nikolaj po vlastitoj želji prelazi u Ohrid. Posle donošenja Ustava Srpske Pravoslavne Crkve (1931) sprovodi u delo sjedinjenje eparhija ohridske i bitoljske u jedinstvenu Ohridsko-bitoljsku eparhiju sa sedištem u Bitolju. Za vreme svog arhipastirstvovanja u ovoj Eparhiji Episkop Nikolaj stvara u manastiru Kalište centar ženskog monaštva, koji će pored manastira Hopovo i Kuveždin biti rasadnik srpskog monaštva i popuniti mnoge prazne i opustele, za vreme Prvog svetskog rata, srpske manastire.

ZaječarOnline/O.B.

Dodaj komentar