JOŠ OSAM NOVIH SLUČAJEVA!
Iako se o njima manje priča, male boginje i dalje se dijagnostikuju kod pacijenata u Srbiji.
To pokazuje najnoviji izveštaj Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, prenosi Hypetv.rs.
Po najnovijim podacima, morbile su za nedelju dana registrovane kod još 8 osoba.
Od početka godine, a zaključno sa 5. aprilom ove godine, male boginje su dijagnostikovane kod 54 osoba. To je za 8 više u odnosu na prethodni izveštaj, zaključno sa 29. martom, kada je ukupan broj osoba kod kojih su morbile potvrđene iznosio 46.
JOŠ OSAM NOVIH SLUČAJEVA!
Najviše obolelih i dalje je u Beogradu, u kojem je prijavljena epidemija 22. februara, i u kojem su morbile dijagnositkovane kod 41 osobe.
Morbile su potvrđene i u Novom Sadu, Staroj Pazovi, Boru, Valjevu, Mionici…
Najnoviji slučajevi su zabeleženi u Vranju, kod osobe od 42 godine, čiji je vakcinalni status nepoznat. To se desilo 4. aprila.
Istog dana i sutradan 5. aprila, potvrđena su četiri slučaja morbila u Južnobanatskom okrugu – dva u Pančevu i po jedan u Kovinu i Kovačici.
– Obolele osobe su uzrasta 15, 26, 30 i 33 godine i nepoznatog su vakcinalnog statusa – navodi se u izveštaju “Batuta”.
Male boginje kod beba
Infekcija virusom morbila može da pogađa bebe tokom druge polovine prve godine života. Sve do tada ih štiti prirodni pasivni imunitet. U trenutku kada opadne broj antitela dobijenih od majke, bebin organizam je oslabljen i sklon virusima.
Kada dođe do infekcije i u prvim mesecima bebinog života, primenjuje se terapija humanim imunoglobulinom. Daje se tokom 6 dana od kontakta sa zaraženom osobom.
Ukoliko se beba zarazi virusom morbila, veoma je važno voditi računa o higijeni. Treba što češće provetravati prostoriju u kojoj se beba nalazi. Čest simptom kod ove bolesti je osetljivost na svetlo. Pored svežeg vazduha u prostoriji, takođe je bitno da se ona zamrači.
Osim toga, bitno je prilagoditi i temperaturu u prostoriji. Pošto je prateći simptom ove bolesti visoka temperatura, beba se ne sme previše utopljavati. Najbolje bi bilo da je obučete i pokrivate onako kako to činite kada je zdrava.
Temperaturu treba prilagoditi i za vreme kupanja bebe. Ne treba koristiti pretoplu vodu, već mlaku, kako bi joj bilo što prijatnije.
Topli i laganiji obroci, poput supica, čorbica i kompota će takođe ublažiti simptome. Pored toga, preporuka je da se unosi što više tečnosti. Na taj način ćete olakšati simptome koje beba ima i izbeći neželjene komplikacije.
Zajecaronline.com/Hypetv/Alo/M.A.N.A
Dodaj komentar