Društvo Izdvajamo

Zaječarce ni policijski čas ne sprečava da sede u kafićima

ugostiteljske usluge
foto: zajecaronline.com

Nakon uvođenja vandrednog stanja i par dana koji su iskorišćeni kao test, kako bi se videlo da li smo sposobni da bez uvođenja drastičnijih mera ostanemo svojim kućama, pokazalo se da je uvođenje policijskog časa neophodno. Ipak, i nakon toga retki kafići koji i dalje rade su puni.

Podsećamo, Vlada Srbije sinoć je donela odluku da se od danas, 18. marta u 10 sati zabranjuje svaki izlazak licima starijim od 65 godina u urbanim sredinama, a od 20 do 5h zabranjeno je kretanje svim licima, osim organa na zadatku i onih koji imaju radnu obavezu u trećoj smeni, dodao je.

Zaječarcima kao da je ova odluka probudila još veću volju za socijalnim životom i druženjem pa su pohrlili u kafiće kako bi iskoristili to dozvoljeno vreme do 20 sati na “najbolji mogući način”.

Penzioneri, kojima je kretanje u potpunosti zabranjeno, a za kršenje zabrane predviđena kazna od 150 hiljada dinara danas su u većini ispoštovali odluku Vlade, izuzetaka ima, ali veoma malo.

Dok je sve bilo na nivou preporuke, situacija je bila drugačija pa smo juče na ulicama zatekli mnoštvo starijih građana koji su šetali, sedeli na klupicama, išli u nabavku, uprkos napomeni da ako se ne budu ponašali odgovorno, uslediće potpuna zabrana kretanja. U nas Srba preporuke i molbe ne znače mnogo, pa se tek nakon propisane zabrane i uvođenja kazne starije građanstvo povuklo u svoje domove.

Tako će očigledno biti i sa mlađom populacijom, koja ne oseća nikakav osećaj društvene odgovornosti i sve dok se kafići ne budu zatvorili neće imati problem da sede u grupama, na malim prostorima, uprkos tome što se korona virus u takvim situacijama veoma lako širi, te bi jedan potencijalni zaraženi doveo do obolevanja mnogih.

Epidemiolog Predrag Kon danas je izjavio da treba izdržati 6 nedelja u izolaciji kako bi virus bio pobeđen, no izgleda da nismo u stanju da izržimo ni 3 dana i ponašamo se odgovorno.

2 komentara

Dodaj komentar