Prilikom posete Boru i kompaniji Zijin, studenti Rudarsko-geološkog fakulteta posadili su 300 mladica crnog bora duž puta ka rudniku „Jama“.
Uoči Međunarodnog dana zaštite životne sredine koji će 5. juna u svetu biti obeležen pod sloganom „Putovanje u zeleniju budućnost“, Serbia Zijin Copper ugostila je buduće inženjere zaštite životne sredine. Studenti Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu posetili su rudarski grad i kompaniju radi terenske nastave i stručne prakse.
Pored toga, organizovana je i sadnja crnog bora duž puta ka rudniku „Jama“. Za nepuna dva sata, studenti su na toj lokaciji posadili 300 mladica četinara.
Gostima iz Beograda dobrodošlicu je u ime domaćina poželeo generalni menadžer Sektora za društveno-odgovorno poslovanje u SZC Džang Jičeng.
„Ova akcija je deo šire kompanijske strategije očuvanja prirodnih resursa i zaštite životne sredine koju realizujemo korak po korak. Dosad je u Boru i Majdanpeku, u različite ekološke projekte, Srbija Ziđin Koper investirala preko 200 miliona dolara. Sanirano je oko 200 hektara degradiranog područja i posađeno 560 hiljada sadnica. Dobar primer je i rekultivacija „Visokih planira“ koju smo počeli u Boru, gde je dosad ozelenjeno preko 355 hiljada kvadrata”, kazao je Džang Jičeng.
Profesor dr Aleksandar Cvjetić podvukao je da je Rudarsko-geološki fakultet baš radi ravnoteže između rudarstva i ekologije otvorio smer „inženjerstvo zaštite životne sredine“.
Rudarstvo, kako je rekao, ne mora nužno biti privredna grana koja uništava životnu sredinu.
„Svake godine u ovo doba RGF organizuje i terensku nastavu za svoje studente, jer jedno je kada im mi opisujemo njihov budući poziv, a sasvim je druga priča kada oni na licu mesta vide ono što uče kroz teoriju. Bor je grad sa rudarskom tradicijom dužom od 100 godina i zbog toga mu se vraćamo svake godine. Redovni smo posetioci i imamo veoma dobar odnos sa kompanijom Srbija Ziđin Koper“, kazao je profesor Cvjetić.
ZaječarOnline/O.B.
Dodaj komentar