Ovca u odnosu na svoju telesnu masu , daje veliku količinu mleka. Ako se ovce u periodu laktacije hrane deficitarnim obrocima, onda su one prinuđene da za proizvodnju mleka koriste svoje telesne rezerve, što za posledicu ima smanjenje lučenja mleka, slabljenje organizma i slabiji porast vune. Smanjena proizvodnja mleka negatvno utiče i na rast i razvitak jagnjadi. Ovce koje doje jagnjad za njihov uspešan odgoj zahtevaju poseban režim ishrane u zavisnosti od broja jagnjadi koje hrane. Ti obroci treba da zadovolje sve njihove potrebe u energiji, vitaminima, proteinima i mineralima.
Zelena hraniva, silaža i druga sočna hraniva povoljno utiču na proizvodnju mleka, zato ova hraniva treba obilato koristiti u ishrani ovaca u periodu laktacije zbog ekonomskog efekta. Ova hraniva ne smeju da se koriste kao jedina zbog opasnosti od demineralizacije, zato se obavezno moraju dodavati mineralne smeše.
Za ovce je dnevno potrebno od 2,5 do 3,5 kg suve materije hrane na 100 kg žive mase. Ako se leti drže na paši mogu da pojedu 10-15 kg zelene mase. Ako je pašnjak slabijeg kvaliteta i ovce ne mogu da zadovolje svoje potrebe u hranljivim materijama tada se mora vršiti dohranjivanje, najčešće koncentratom. Količina koncentrata u početku treba da iznosi oko 200 g po grlu dnevno tokom prve dve nedelje nakon jagnjenja. Nakon tog perioda količina koncentrata se polako povećava da bi na kraju posle 4 nedelje ta količina bila oko 400 g dnevno po grlu.
Ukoliko se ovce jagnje u toku zime treba im obezbediti dovoljne količine kvalitetne kabaste hrane. Osnovu obroka treba da čine seno i silaža dobrog kvaliteta uz redovno dodavanje koncentrovanih smeša do potreba predviđenih normativima za ishranu ove kategorije ovaca.
U ishrani ovaca dojara mogu se koristiti i razne vrste slame, ali njihova hranljiva vrednost ne sme biti uključena u izračunavanje ukupne produkcione vrednosti i na njima se ne sme bazirati ishrana ovaca u laktaciji.
Sočna hraniva poželjno je da uđu u dnevni obrok, zbog uticaja na povećanu produkciju mleka u količini od 1 do 2 kg dnevno po grlu.
U prvim danima nakon jagnjenja, ovcama treba davati samo lucerkino seno ili kvalitetno livadsko, a zatim postepeno prelaziti na normalan obrok, koji uključuje i koncentrat. Posle 3 nedelje, u obrok treba dodati i silažu, ukoliko nema silaže treba uvesti neka sočna hraniva. Koncentrat treba da bude sastavljen od hraniva koja su dostupna odgajivačima, odnosno hraniva koja može da odgajivač proizvede na vlastitom gazdinstvu.
Pripremila: Ivanka Vidojković dipl. ing. stočarstva PSSS Zaječar Agroznanje doo Zaječar
Dodaj komentar