Društvo

Rok za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata ISTIČE 31. MARTA (VIDEO)

Građani koji nisu podneli zahtev za legalizaciju nezakonito izgrađenih objekata to mogu da učine do 31. marta.

Zakon o ozakonjenju objekata usvojen je 20. novembra 2015. godine sa ciljem da se za što kraće vreme ozakoni što više bespravnih objekata, po što nižim cenama, kako bi se saznao konačan broj nekretnina u Srbiji.

Rok za popisivanje nelegalno izgrađenih objekata istekao je još krajem novembra prošle godine, ali lokalne samouprave nisu završile sav posao, te su zbog toga dobile novi rok, do 31. marta.

„Zbog objektivnih okolnosti, ali i vremenskih uslova rok je za popis nezakonito izgrađenih objekata pomeren do kraja marta meseca. Ono što je bitno jeste da naknadnih pomeranja neće biti. Kraj marta je dakle rok kada lokalne samouprave moraju znati sa koliko objekata raspolažu na svom prostoru i u naredne tri godine pristupiti kompletnoj legalizaciji svih objekata“, rekao je danas Vladan Paunović, načelnik Zaječarskog upravnog okruga.

On dodaje da je tokom prošle godine na području Zaječarskog okruga legalizovano oko 6 hiljada objekata.

„Popis je u Sokobanji i Boljevcu skoro kompletno završen. U Knjaževcu i Zaječaru predstoji ozbiljan posao kako bi rok koji je do kraja marta bio ispoštovan. U Zaječaru je tokom prošle godine popisano 2760 objekata i doneta 60 rešenja, a prema nekim prvim evidencijama ima još oko 18 hiljada, dok je u Knjaževcu oko 18.500 objekata koje treba popisati“, kaže Paunović.

Obzirom da je to izuzetno obiman posao i da lokalne samouprave nemaju dovoljan broj ljudi koji bi radili taj posao u predviđenom roku, u tom smislu je na inicijativu Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave i Ministarstva građevine, saobraćaja i infrastrukture odobreno zaposlenje još jednog broja radnika koji će raditi na tim poslovima u naredne tri godine i sve lokalne samouprave imale su mogućnost da prijave potreban broj radnika koji bi bili dovoljni za rešavanje ovog posla.

Paunović ističe i to da je ovo idealna prilika da oni koji nisu svoj objekat legalizovali da to mogu učiniti po veoma povoljnim uslovima.  Cene taksi za ozakonjenje kreću se od 5.000 do 50.000 dinara, u zavisnosti od površine objekta.

„Cena legalizacije objekta do sto kvadrata iznosi 5.000 dinara, do 200 kvadrata cena je 15.000, do 300 kvadrata 20.000 dinara, a više do 300 kvadrata cena je 50.000 dinara“, objašnjava Paunović.

Da bi ozakonio svoju kuću i stan, garažu ili lokal, vlasnik treba da dostavi sudu dokaz o odgovarajućem pravu nad građevinskim zemljištem ili objektom. To može biti pravosnažna sudska presuda, ugovor o prenosu prava korišćenja, ugovor o kupovini objekata, ugovor o suinvestiranju izgradnje zdanja, Pravosnažno rešenje o nasleđivanju.

Oni koji nemaju dokaz o vlasništvu, a godinama žive u objektima moći će da ih ozakone ukoliko dostave dokaz da su savesni korisnici, plaćeni računi za struju, komunalije, plaćen porez.

Objekti koji ne mogu biti ozakonjeni su objekti izgrađeni na klizištima, podignuti u prvom stepenu zaštite parkova prirode, osim kuća i vikendica, zatim objekti izgrađeni u koritima reka, poletno-stelnih pista, u zoni zaštite kulturnih dobara od izuzetnog značaja i upisanih u Listu svetske kulturne baštine, u zonama sanitarne zaštite izvorišta vodosnabdevanja, u vojnom kompleksu i zaštitnim zonama oko vojnih kompleksa, kao i objekti koji su izgrađeni od materijala koji ne garantuje sigurnost, a među njima su i kartonska naselja.

Dodaj komentar