Društvo

JKP “Kraljevica” iz Zaječara prodaje vozila i opremu za obavljanje komunalne delatnosti

ilustracija

Javno komunalno preduzeće “Kraljevica” iz Zaječara u stečaju oglasilo je prodaju pokretne imovine javnim prikupljanjem ponuda, piše “Ekapija”.

Predmet prodaje su vozila i oprema za obavljanje komunalne delatnosti upravljanja komunalnim otpadom i održavanja čistoće na površinama javne namene, čija procenjena vrednost iznosi oko 42 miliona dinara. Transportna sredstva i oprema za održavanje javnih zelenih površina, za upravljanje pijacama, grobljima i zoohigijene prodaju se po ceni od oko 10 miliona dinara.

Pokretna imovina kao što su transportna sredstva, oprema za zaštitu na radu, kancelarijska oprema, inventar i alat prodaju se za nešto manje od 2 miliona dinara. Ovo preduzeće prodaje i kiosk i zalihe robe.

Rok za dostavljanje ponuda je 25. novembar 2019. godine u 11.45 časova, dok će se njihovo javno otvaranje održati 15 minuta kasnije.

Više informacija o tenderu možete videti OVDE.

Komunalna konfuzija u Zaječaru!

Podsećamo, u tekstu “Komunalna konfuzija u Zaječaru”, koji je novembra 2016. godine objavila medijska kuća “Za media” pisalo je da je JKP “Kraljevica” još tada imalo problema u poslovanju, ali ih je uglavnom rešavalo, dok političke odluke nisu prevagnule nad ekonomskim.

Prvo je „Kraljevica” po nalogu prethodne vlasti morala da prihvati ulogu garanta za kreditna zaduživanja zaječarske „Toplane” i kada je ona otišla u likvidaciju dug od oko 60 miliona dinara je platila „Kraljevica”. Nekako u to vreme, dve godine radnicima “Kraljevice” nisu uplaćeni porezi i doprinosi, pa je dug po tom osnovu bio oko 100 miliona dinara zbog čega je, između ostalog maja 2013. godine, još u vreme Privremenog organa grada Zaječara, tadašnji direktor Miloš Jotović bio smenjen.

Za vršioca dužnosti direktora „Kraljevice” 2013. imenovan je Aleksandar Firović, koji je imao optimističke poglede na budućnost zbog činjenice da su u tom momentu potraživanja od korisnika usluga bila 209 miliona, a ukupna dugovanja sa pomenutim porezima i doprinosima 150 miliona. Najveći dužnik bila je Gradska uprava sa dugom od oko 80 miliona dinara. U to vreme najavljena je i mogućnost reprograma dugovanja Poreskoj upravi, tako da su svi izgledi bili da će i ovu krizu preduzeće prebroditi. U tome je imalo podršku nove SNS vlasti i “alfe i omege” te vlasti, predsednika Skupštine grada Saše Mirkovića.

Međutim, vrlo brzo “Kraljevica” je upozorena da sledi blokada računa ako u roku od pet dana Poreskoj upravi ne uplati doprinose na minimalnu zaradu u iznosu od 34,5 miliona dinara. Uskoro je usledilo i okupljanje radnika „Kraljevice” ispred filijale Uprave prihoda u Zaječaru, gde je u znak protesta istovaren i kamion smeća. Sve se završilo trijumfalnom izjavom Mirkovića da je sve dogovoreno sa Poreskom i da će grad na rate isplatiti dugovanje.

“Za media” dalje piše da su onda usledile “igrarije” vlasti u vidu izvrdavanja obećanja, zatim pokušaja ukidanja “Kraljevice” i formiranja “Komunalca” na jednoj sednici, od čega se do druge sednice odustalo; do još “genijalnije” ideje da se nadležnosti “Kraljevice” prebace drugom preduzeću (Javno komunalno stambeno preduzeće “Zaječar”) pa se neke ponovo vraćaju “Kraljevici”, a kao jedan od epiloga “igre” sa komunalnim preduzećima, vlast formira novo preduzeće JKP “Higijena”

Tako Zaječar juna 2014. ima čak tri komunalna preduzeća za jednu delatnost: JKSP “Zaječar” sakuplja komunalni otpad, bavi se bravarskim uslugama i daljinskim grejanjem; JKP “Higijena” se brine o pijaci, groblju i Azilu za pse; JKP “Kraljevica” proizvodi ukrasno bilje i brine o zelenilu na javnim površinama.

U međuvremenu direktor “Kraljevice” Firović sam daje ostavku, imenuje se novi rukovodilac Goran Đorđević, pa zatim Miroslav Pacić… a i gotovo polovina radnika od 210, koliko je imala “Kraljevica”, tada je prešla u JKSP “Zaječar”.

Otprilike dva meseca pred konačni odlazak u stečaj, na mesto direktora postavlja se Nenad Milutinović, koji tadašnju situaciju opisuje kao neizdrživu.

Nenad Milutinović / FOTO: Za media

“Jako je teško bilo u tom periodu, Kraljevica je tada bila u blokadi preko 100 miliona dinara, radnici više meseci nisu primali platu, nije bilo zdravstvenog osiguranja i sve je ukazivalo na to da će nešto morati da se desi, jer je takvo stanje bilo neizdrživo…. U trenutku mog postavljenja bilo je oko 100-110 radnika, deo je prešao u JKP “Higijena”, a jedan deo je prešao u tadašnji Sportski centar na Kraljevici. Deo radnika, njih 49 je u trenutku proglašenja stečaja, ostalo bez posla”, izjavio je Milutinović 2016. za portal “Za media”.

Raspodeljivanje, premeštanje ili bolje rečeno presipanje iz jednog u drugo preduzeće, Mirkoviću više nije bilo interesantno, a i nije smanjivalo dug, pa je “samrtni udarac” bio na vidiku.

Mrcvarenje „Kraljevice“ koja je imala radnike, ali ne i imovinu i delatnost, potrajalo je do 22. 8. 2014. godine, kada je Privredni sud u Zaječaru doneo rešenje o pokretanju stečaja, a 20 dana kasnije Agencija za privatizaciju je za stečajnog upravnika odredila Gorana Paunovića iz Pirota. Prema poslovnim knjigama Grada Zaječara, grad je tom preduzeću na dan 31.12. 2014. godine dugovao 79.804.072,18 dinara.To je, nesumnjivo bio glavni razlog što je sa „Kraljevicom“, kako je rekao jedan zaječarski novinar, presuđeno po onoj narodnoj: „Kolju vola za kilo mesa!“

deo teksta preuzet sa portala: Za media

 

Dodaj komentar