Društvo

Zaječar tokom vanrednog stanja: Gužve primetne u marketima, ispred banaka i u pošti

U Srbiji je proglašeno vanredno stanje zbog korona virusa od koga je do 8 sati 16. marta bilo zaraženo ukupno 55 osoba. Iako u Zaječaru do prepodneva nije bilo evidentiranih slučajeva zaraze, mere i preporuke koje je usvojila Vlada Republike Srbije važe za sve i moraju se poštovati.

Ovog prepodneva na ulicama grada bilo je ljudi, doduše ništa manje ni više od uobičajenog više praznog nego punog skvera. Na klupicama je u gradskom parku bilo osetno manje penzionera, a u baštama kafića gotovo nijedan građanin.

U gradu nije bilo preteranih gužvi. S obzirom na “prvi dan izolacije”, građani su se trudili da odluku Vlade maksimalno ispoštuju, a iz kuće su kako kažu izašli samo iz nužde.

“Morala sam do posla da vidim šta ćemo i kako dalje. Trudiću se naravno da što manje izlazim i da se ponašam u skladu sa preporukama”, kaže gospođa Ilić.

 

“Išla sam da isplaćam zaostale račune i kupim u prodavnici šta mi još treba. Smatram da ne treba paničiti, ali svakako treba biti odgovoran i oprezan”, kaže Zaječarka Suzana.

 

“I supruga i ja smo danas morali da se javimo na posao, jer ona radi u trgovini, a ja u komercijali. Ujedno smo morali da se snađemo i kome da ostavimo dete, jer od danas ni vrtići ne rade. Biće čupavo, ali snaćićemo se valjda nekako”, kaže Ivan.

Gradski i prigradski saobraćaj u gradu za sada funkcioniše neometano

Od dežurnih radnika na autobuskoj stanici “Nikolić prevoz” u Zaječaru ovog prepodneva dobili smo informaciju da gradski i prigradski prevoz funkcioniše neometano, bez prekida i ukidanja pojedinih linija.

Rad kafića i restorana selektivan

Dok pojedini kafići u gradu rade još uvek neometano, ali sa vidno smanjenim brojem mušterija, ima i onih koji se se odlučili da preporuke o zabrani okupljanja u zatvorenim prostorijama ispoštuju kako valja, pa su od jutros zatvorili svoje lokale. Time su, kako saznajemo, odlučili da se ponašaju krajnje odgovorno, a ujedno i izbegnu kazne za nepoštovanje zakonskih odredbi.

„Veoma je važno da u ovom trenutku pokažemo solidarnost i zbog toga apelujemo na poslodavce da se ponašaju odgovorno i imaju neophodno razumevanje za svoje zaposlene. Ovo se posebno odnosi na građane čija dece prestaju da idu u vrtiće i škole. Sve druge pojedinosti će biti precizirane u dopunskim aktima koji će biti usvojeni“, navodi se u odluci Vlade Srbije.

Preporučuje se poslodavcima da proces rada organizuju tako da svi koji to mogu rade od kuće. Ako rad od kuće nije moguć, proces rada treba organizovati tako da se strogo poštuju sve higijensko-tehničke mere za sprečavanje širenja zaraze (ograničen broj ljudi u prostoriji, korišćenje zaštitnih maski i sl).

Nošenje zaštitnih rukavica i maski u pojedinim trgovinskim radnjama u Zaječaru bilo je selektivno, dok na ulicama grada gotovo da nije bilo onih kji su smatrali da ima razloga da se dodatno štite.

Gužve primetne ispred banaka, u pošti, pekarama i u marketima

I pored prepopuka Vlade, upućene posebno penzionerima, da na ulicu ne uzlaze bez preke potrebe, ispred banaka, u pošti, u pekarama i marketima u Zaječaru je pretežno bilo starijeg stanovništva.

Manje gužve stvarane su ispred ulaza u pojedine institucije, koje su zbog predostrožnosti unutra puštali jednog po jednog građanina.

Ni u marketima situacija nije bila bolja, mada ulazak mušterijama nije bio ograničen. Tako su redovi na kasama bili uobičajeni, kaže jedna od kasirki.

“Ljudi uglavnom kupuju brašno, zejtin i toalet papir u većim količinama. Ima i onih koji prave zalihe konzervirane hrane, ali ne nešto preterano. Na rafovima ima robe dovoljno, pa razloga za paniku nema”, tvrde u jednom većem trgovinskom lancu u Zaječaru.

Inspekcijske službe su vlasnicima prodajnih objekata naložili da se povećanje cena osnovnih životnih namirnica i zaštitne opreme strogo ograničava, pa će se shodno tome sprovoditi i stroge kazne za podizanje cena u vreme vanrednog stanja.

Moguće je podizanje cena samo u granicama međugodišnje stope inflacije.

Sednica Štaba za vanredne situacije danas u 15 sati

Gradonačelnik Zaječara i šef Štaba za vanrednse situacije, kako saznajemo zakazao je za danas u 15 sati sednicu štaba za vanredne situacije, koja će biti zatvorena za javnost.

O odlukama koje na sednici budu donete građani će biti blagovremeno obavešteni putem medija.

Ako građani ne budu disciplinovaniji, slede drastičnije mere

Podsećamo, Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić je apelovala na građane da slušaju preporuke države i stručnjaka za smanjenje širenja korona virusa i istakla da će u suprotnom biti uvedene drastičnije mere, među kojima su i potpuna zabrana slobode kretanja i policijski čas.

Dodaj komentar