Kultura

Treće veče Gitarijade u znaku Guano Apesa

guano apes
foto: novosti.rs

Treće veće 49. zaječarske Gitarijade doneo je publici nezaboravni spektakl – nastup nemačkog sastava Guano Apes, sa frontmenom Sandrom Nasić, čiji je vokal posetioce doveo do euforije.

A, sve je počelo kada je Guano Apes ”izronio” iz mraka, uz taktove svog poslednjeg hita, kada se Sandra, prekinuvši pesmu, obratila publici na tečnom srpskom: ”Dobro veče, Zaječar! Dobro veče Srbijo!”

Program na Rok stejdžu otorili su Mr. Albino i Skarlet nouts, nakon čega su na scenu izašli Gunao Apes. Iako osnovani sada već daleke 1994. godine, Sandra i gitaristi Stefan Ude i Hening Rumenap, kao i bubnjar Denis Pohvata pokazali su da još uvek imaju mnogo toga da pruže svetskoj muzičkoj sceni. Njihova karijera kao da je tek počela – sudeći po nastupu koji su imali pred publikom na stdionu pod Kraljevicom.

Dominirali su hitovi sa poslednjeg albuma Oflajn, ali i pesme sa prethodnih studijskih izdanja. Publika je oduševljeno pevala pesme Guano Apes-a, koji su pokazali da je njihovo ponovno okupljanje 2009. godine, nakon kratkotrajne pauze, bio pun pogodak.

– Nastupali smo širom Evrope, ali ovakvu energiju i organizaciju odavno nismo videli, jer je sve funkcionisalo besprekorno – nije krila oduševljenje Sandra. – Gitarijada je jedan od retkih izvornih rok manofestacija. Srbija ima blago, koje treba da čuva. Znali smo da će biti dobre svirke i zato smo i došli. Sve smo isplanirali, bukvalno, u minut jer se odmah vraćamo u Nemačku, gde učestvujemo na manifestaciji BIG DEJ AUT. A, tako bi rado ostali u Zaječaru.

I niški Kerber, predvođen legendarnim Galetom, pokazao je da nije za staro gvožđe. Naprotiv. Svojim hitovima razgalili su publiku, ali i priedili pravu uvertiru za kultni slovenački sastav Lajbah.

Naravno, Lajbah je pokazao zašto traje već 35 godina, kao i zbog čega karijera ove grupe, poznate kao jedne od prvih disidentskih sasatava u bivšoj SFRJ s početka 80-tih godina prošlog veka, i dalje ide uzlaznom putanjom.

Drugo polufinalno veče bilo je rezervisano za bosanskohercegovačke Sinove, iz Lukavca, novosadski HiQulus, bugarski Merian, iz Plovdiva, valjevski Y.O.X., beogradski Svemirci, hrvatski sastav Syleth, iz Rijeke, Robinovi hudovi, iz Banja Luke, i kraljevački Krstaši.

IZLOŽBA

U sklopu Gitarijade visual, bila je otvorena izložba ilustracija i knjige Davida Vartabedijana Ilustrovani rok vodič. Slike su nastale u vremensko periodu od pet godina.

– Čovek se uči dok je živ, pa sam tako i predstavio likove na ilustracijama- kaže Vartabedijan. – Nije bilo lako nacrtati likove koje slušam od svoje sedme godine, jer sam morao da se prisetim svih detalja. Prosto, meni je crtanje knjige izgledalo kao putovanje kroz istoriju rokenrola.

Izvor: novosti.rs

 

Dodaj komentar