Društvo

Prvi Inkluzivni festival kulturnog stvaralaštva dece i mladih od 19. septembra u Zaječaru

Prvi Inkluzivni festival kulturnog stvaralaštva dece i mladih pod nazivom „ART zona za sve“ biće održan sledeće nedelje u Zaječaru.

Udruženje Dečiji centar iz Zaječara festivalom pod nazivom „ART zona za sve“ pre svega želi da promoviše jedan od načina stvaranja inkluzivne atmosfere i učestvuje u stvaranju inkluzivne kulturne politike naše zajednice.

Kako kažu u Dečijem centru, samo učešće dece sa smetnjama u razvoju i dece iz opšte populacije, uticaće na senzibilizaciju šire zajednice u potrazi za novim strategijama inkluzije i integracije različitih marginalnih grupa dece.

„Ono što smo hteli da pokažemo festivalom je to koliko su deca talentovana bez obzira na probleme sa kojima se nose u životu. Dan otvaranja festivala ostaviće najjači utisak ja sam sigurna. Otvoriće ga devojke koje su dvostruke evropske prvakinje u hip-hopu, Marina Dražić koja je rodjena bez ključne kosti, kao i njene dve drugarice, od kojih je jedna slepa, a druga gluva. One su uspele da budu evropske prvakinje u hiphopu, a sada se spremaju i za svetsko prvenstvo“, rekla je za Radio Magnum, Selena Ristić Vitomirović, predsednica Dečijeg centra.

U realizaciju festivala biće uključeno je više od dvesta deteta sa smetnjama u razvoju, koja će direktno učestvovati u aktivnostima, ali i oko 150 deteta iz opšte populacije, učenika i učenica iz zaječarskih i seoskih osnovnih škola, direktno angažovanih u aktivnostima.

Predviđeno je i učešće gostiju iz Negotina, Bora, Kladova, Ćuprije, Kruševca, Niša, Beograda, Vidina, Bregova i Kosova.

„Centar za rehabilitaciju i podrške osobama sa invaliditetom iz Vidina, koji vodi Emilija Josifova, dolaziće svakog dana, tokom trajanja festivala, na radionice. Iz Bregova će nam doći škola Kirilo i Metodije koja takodje ima inkluzivni pristup u radu, sa predstavom koja je višestruko nagradjivana u Bugarskoj, i njihovom pevačkom grupom. Ono što je meni bilo važno jeste da dovedem decu sa Kosova. Deca iz Gračanice su iz dramskog studija, tačnije iz teatra Geto. Upravo sam naziv teatra govori zašto se tako zove i ja smatram da je i to jedna vrsta inkluzije, obzirom na okruženje u kome oni žive“, kaže Ristić Vitomirović.

U toku pet festivalskih dana, deca i mladi na sceni će prikazati svoje stvaralaštvo iz različitih oblasti umetnosti, pozorište, ples, horsko pevanje, film, poezija…
Paralelno će se u dvorištu svakodnevno odvijati i edukativne radionice na kojima će deca i mladi kroz slikarstvo, vajarstvo upoznavati umetnost reciklaže.

Zaječarci će se na festivalu izmedju ostalog predstaviti i sa komadom Zlatno srce.

„Pre pet godina napisala sam tekst o princezi golubici i lepoti njene različitosti. Tada smo otvorili Dečiji festival u pozorištu. Ove godine obnovljena predstava Zlatno srce, sa novom podelom, zatvoriće Prvi regionalni inkluzivni festival dečijeg stvaralaštva „Art zona za sve“, dodaje Selena Ristić Vitomirović.

Festival je podržan od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije. Vrednost ovog projekta je oko 600 hiljada dinara. Od Ministarsta je dobijena trećina sredstava, ali će donatori, od kojih je jedan od većih Telekom Srbija, to nadomestiti.

Dodaj komentar