Srbija Timočka krajina

Definisani prioriteti u oblasti stanovanja, obrazovanja, zdravstvene i socijalne zaštite i zapošljavanja Roma i Romkinja

Po zvaničnim podacima u Srbiji živi 147.000 pripadnika romske manjine (oko 2% ukupne populacije), ali je stvarni broj mnogo veći. Romkinje i Romi u Srbiji susreću se sa velikim izazovima u različitim oblastima života o čemu svedoče i sledeći statistički podaci:

  • Oko 70% Roma živi u neformalnim naseljima (bez električne energije, kanalizacije, tekuće vode i sanitarija u stambenim objektima, nizak nivo higijenskih uslova i sl.)
  • Od ukupno broja, 72,1% Roma je neaktivno, a samo 27,9% aktivno, što ukazuje na visok nivo nezaposlenosti Roma i veliku zavisnost od socijalnih davanja.
  • Obrazovna struktura romske populacije je nepovoljna. U proseku, samo 64% romske dece završava osnovno obrazovanje (93% u ukupnoj populaciji), dok je stopa ranog napuštanja osnovne škole 80% (8% u ukupnoj populaciji). Srednju školu završava 11,05% a višu i visoku tek 0,7% Roma i Romkinja.
  • Očekivani životni vek Roma je 62,2 godina (74,1 godina za ukupnu populaciju).

Sedam meseci od formiranja mobilnih timova, krenulo se u drugu fazu projekta „Tehnička pomoć za unapređenje životnih i stambenih uslova romske populacije u neformalnim naseljima – Stanovanje Roma“, pa je u Paraćinu danas, 18. oktobra održana radionica na kojoj su članovi mobilnih timova razmenili iskustva i primere dobre prakse, ali i izazove sa kojima se suočavaju u radu.

Podsećamo, mobilni timovi formirani su sa ciljem prepoznavanja i sagledavanja realnih potreba romske populacije na terenu, kao i utvrđivanja podrške koja je potrebna kako bi se poboljšao njihov sveukupni položaj, a u skladu sa Strategijom za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji 2016-2025.

 

Tom prilikom otpočeo je i proces operativnog planiranja mobilnih timova za 2019. godinu u skladu sa metodologijom Projekta, koja istovremeno uvažava potrebe romske zajednice i kapacitete lokalnih zajednica da na iste daju adekvatne odgovore.

Na radionici u Paraćinu su učestvovali članovi/ce mobilnih timova iz Paraćina, Bora, Zaječara i Požarevca – članovi opštinskih veća, koordinatori za romska pitanja, službenici resornih odeljenja lokalne uprave, pedagoški asistenti, zdravstvene medijatorke, predstavnici centara za socijalni rad, Nacionalne službe za zapošljavanje i udruženja građana.

Slična radionica održana je u Nišu tokom prošle nedelje.

Članovi mobilnih timova su tokom prethodnog perioda sagledali postojeće izazove za socijalnu inkluziju sa kojima se suočava romska populacija u svih pet prioritetnih oblasti definisanih nacionalnom Strategijom za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji za period 2016 – 2025. godine:

  • U oblasti stanovanja – definisani su ciljevi i aktivnosti od značaja za procenu socio-ekonomskih i stambenih uslova romskih porodica koje žive u neformalnim naseljima. Rezultati ove analize će poslužiti kao osnova za planiranje daljih mera na unapređenju uslova stanovanja (legalizacija, sanacije, rekonstrukcije, raseljevanje…) svake od porodica, ali i za unapređenje infrastrukture u samom naselju (npr. komunalna i putna infrastruktura, elektro mreža, odnošenje otpada…).
  • U oblasti obrazovanja – prepoznata je potreba za većim uključivanjem romske dece u obrazovni sistem, kao i smanjenjem procenta osipanja romske dece dece iz obrazovnog sistema.
  • U oblasti socijalne zaštite – osim boljeg sagledavanja potreba za pružanje usluga i mera materijalne podrške, uočena je potreba za uspostavljanjem struktuirane, celovite i kontinuirane saradnje na sprečavanju nasilja, zloupotrebe i zlostavljanja dece koja “žive i rade na ulici”.
  • U oblasti zdravstvene zaštite – ustanovljena je potreba za povećanjem obuhvata Roma i Romkinja preventivnim pregledima i obaveznom imunizacijom, kao i unapređenjem higijensko – epidemioloških uslova u podstandardnim naseljima.
  • U oblasti zapošljavanja – mobilni timovi su utvrdili da je neophodno povećati nivo razumevanja Roma i Romkinja o značaju prijavljivanja na evidenciju NSZ, kako bi bili u mogućnosti da koriste postojeće, a pre svega afirmativne mere podrške koje su planirane Nacionalnom strategijom za zapošljavanje, kao i Lokalnim akcionim planovima.

Inače, mobilni timovi imaju za zadatak da povezuju sve ključne aktere i institucije na lokalnom nivou koje se bave inkluzijom Roma.

Istovremeno, mobilni timovi omogućavaju direktan odgovor na konkretne izazove romske populacije i predstavljaju vezu između romske populacije i lokalne samouprave.


O projektu

Projekat „Tehnička pomoć za unapređenje životnih i stambenih uslova romske populacije u neformalnim naseljima – Stanovanje Roma“ jedna je od inicijativa koje u ovom momentu podržava Evropska unija uz saradnju i ko-finansiranje Vlade R. Srbije.

Ugovorno telo projekta je Ministarstvo finansija, a glavni korisnici su Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Kancelarija za ljudska i manjinska prava.

Cilj projekta je da doprinese pametnom, održivom i inskluzivnom rastu u Republici Srbiji kroz promociju i unapređenje socijalnog uključivanja romske populacije.

To će omogućiti bolji životni standard u skladu sa ciljevima utvrđenim Strategijom Evropa 2020, kao i približavanju EU standardima u oblastima zapošljavanja, obrazovanja, socijalne zaštite i stanovanja.

Važan deo projekta je šema bespovratnih sredstava (grantova) u okviru koje se podržava 11 projekata na lokalnom nivou u ukupnoj vrednosti od 7,55 miliona evra.

U okviru inicijative biće obezbeđeno stambeno rešenje za preko 1.000 Romkinja i Roma, te poboljšanje infrastrukturnih uslova za preko 6.000 pripadnika romske populacije.

 

Dodaj komentar