Društvo

Dečiji centar realizuje Međunarodnu razmenu na Staroj planini za 28 mladih iz regiona

Dečiji centar Zaječar, u saradnji sa organizacijama Bravo iz Sarajeva, Institut of youth power iz Rijeke i NECI iz Štipa, organizuje Međunarodnu omladinsku razmenu “Elemental” na Staroj Planini, gde će tokom 10 dana boraviti 28 mladih iz Bosne, Hrvatske, Severne Makedonije i Srbije.

Međunarodna omladinska razmena “Elemental”, odvija se u kampu Kalavat na Staroj planini, a ima za cilj promociju i prevenciju mentalnog zdravlja kroz razvoj životnih veština učesnika (soft skills) neformalnim metodama eksperimentalnog učenja i u praktičnoj razmeni sa prirodom i lokalnom sredinom.

Projekat je finansijski podržan kroz program Erasmus+, za čije je sprovođenje u Srbiji nadležna Fondacija Tempus.

Prema podacima UNICEF-a najmanje jedna od 5 mladih osoba uzrasta od 9-17 godina u Srbiji, ima dijagnostikovan poremećaj mentalnog zdravlja, dok svaka 10 mlada osoba ima poremećaj koji izaziva značajne probleme funkcionisanja. Najčešće mentalne bolesti kod adolescenata su anksioznost, poremećaji raspoloženja, pažnje i ponašanja, depresija. Čak 75% mentalnih poremećaja nastupa pre 25.godine i zato je važno prepoznati ih i reagovati.

Jedan od pet adolescenata tokom perioda odrastanja iskusi depresivnu epizodu. Rizik od depresije povećava se 2 do 4 puta posle puberteta, naročito kod devojaka. Psihološki problemi koje dele mladi u regionu su: suočavanje sa stresom, problemi u školi/fakultetu, negativna slika tela, traume nasilja, digitalna zavisnost.

Mentalno zdravlje je “teška” tema za razgovor. Zbog nedovoljno razvijenih i teško dostupnih usluga za mentalno zdravlje i društvene stigme,mnogi mladi ne dobijaju potrebnu psihološku podršku ili pomoć. Istraživanja pokazuju da ljudi sa izraženom brigom o sebi pokazuju veće blagostanje i zadovoljstvo sopstvenim životom. Do toga dolazi jer oni prihvataju sopstvene nedostatke, ne cene sebe samo u situacijama kada postižu zadate ciljeve, već sebe poštuju svakodnevno.

“Ovom razmenom želimo da omogućimo grupi mladih iz Hrvatske, Severne Makedonije, Srbije, Bosne i Hercegovine sticanje veština za prevenciju i promociju mentalnog zdravlja (lične i socijalne kompetencije), da stvorimo bazu za samostalni razvoj psihosocijalnih veština (kompetencija učiti kako učiti), da uvećamo repertoar praktičnih kreativnih veština (kuvanje, ručni rad, šminka, ples, gluma, kamperske veštine itd), da podignemo svest o lokalnoj zajednici kao izvoru podrške (interkulturalna kompetencija)”, kažu iz Dečijeg centra.

Učenje se odvija kroz: vežbe introspekcije (kontak sa sobom), vežbe u prirodi (kontakt sa prirodom, biljkama, životinjama, različitim senzacijama), vežbe sa “drugima”(kontakti u okviru grupe, kontakti sa lokalnim stanovništvom, društvene igre).

Pored funkcije zaštite mentalnog zdravlja, psihosocijalne veštine (emocionalna inteligencija, soft skills), prepoznate su kao najtraženija kompetencija za kreiranje produktivne i inovativne radne sredine.

Dodaj komentar