Društvo Timočka krajina

Četiri škole iz Timočke krajine predstavile u Nacionalnom parku “Đerdap” značaj projekta “Zaštićena područja za prirodu i ljude”

Učesnici WWF akademije za prirodu okupili su se u Nacionalnom parku Đerdap, jednom od pet zaštićenih područja u kojima se odvija ovaj edukativni program. Predstavljena je saradnja sa Nacionalnim parkom Đerdap, kao i rezultati dvogodišnjeg rada WWF akademije za prirodu, u kojoj su učestvovale četiri škole iz Donjeg Milanovca, Kladova, Majdanpeka i Podvrške.

Akademija je deo regionalnog projekta „Zaštićena područja za prirodu i ljude“ i okuplja nastavnike i učenike iz cele Srbije i osnažuje ih za aktivno učešće u zaštiti prirode i promovisanje zaštićenog područja iz kojeg dolaze.

„Rad sa decom nam je veoma bitan, jer su oni budući lideri i donosioci odluka u oblasti zaštite prirode i životne sredine. Kroz Akademiju za prirodu učimo ih značaju njihovog zaštićenog područja, kako bi se povezali sa njim i postali njegovi čuvari.

Istovremeno, želimo da zaštićena područja budu prepoznata kao obrazovni centri, koja će posećivati ne samo deca, već i studenti i svi koji žele na interaktivan i kreativan način da se upoznaju sa njihovim prirodnim, kulturnim i istorijskim vrednostima“, izjavio je direktor WWF Adria Deni Porej.

Nacionalni park Đerdap jedan je od glavnih partnera WWF-a na ovom projektu.

Razvoj kapaciteta za upravljanje zaštićenim područjima nezamisliv je bez jačanja njihove obrazovne funkcije i saradnje sa lokalnom zajednicom, istakao je direktor Nacionalnog parka Đerdap Lazar Mitrović.

„Intenzivno radimo na osmišljavanju novih obrazovnih programa i svake godine predviđamo sredstva za to.

Potpisali smo Sporazume o saradnji sa školama, formirali sekciju „Mali čuvari Nacionalnog parka Đerdap“ u Predškolskoj ustanovi „Marija Munćan“ i „Mladi čuvari NP Đerdap“ u Osnovnoj školi „12. septembar“ iz Majdanpeka. Osmislili smo i bojanku NP Đerdap, a u saradnji sa Dunavskim centrom za kompetenciju kompletno smo opremili interaktivnu učionicu.

Ponosni smo na te rezultate i zahvalni smo WWF-u na pomoći u kreiranju novih obrazovnih programa i didaktičkih materijala“, izjavio je Mitrović.

WWF akademija za prirodu počela je sa radom 2016. godine i do sada je u njenim aktivnostima učestvovalo preko dve hiljade dece i stotinu nastavnika iz 20 škola iz pet zaštićenih područja u Srbiji, Nacionalnih parkova Đerdap, Fruška gora, Tara, Specijalnog rezervata prirode Gornje Podunavlje i Predela izuzetnih odlika Avala.


O WWF:

WWF je jedna od najvećih, širom sveta priznatih, nezavisnih organizacija, koja se bavi zaštitom prirode i ima aktivnu globalnu mrežu u više od 100 zemalja. Misija WWF-a je da zaustavi uništavanje životne sredine i da stvori budućnost u kojoj ljudi žive u skladu sa prirodom putem očuvanja svetske biološke raznovrsnosti, održivog korišćenja prirodnih resursa i smanjenja zagađenja i preterane potrošnje. Više informacija na: wwf.rs

O WWF AKADEMIJI ZA PRIRODU:

WWF akademija za prirodu osmišljena je sa ciljem da uključi nastavnike i učenike osnovnih i srednjih škola u aktivnu i kreativnu zaštitu prirode. Fokus Akadamije je na jačanju kapaciteta nastavnika i interaktivnih metoda u nastavi na temu zaštite prirode. Cilj ovog projekta je da se podstakne obrazovni rad unutar učionice, ali i van nje, u prirodi, na otvorenom, u zaštićenim područjima.

Pohađajući WWF akademiju za prirodu, učesnici postaju ambasadori zaštićenih područja i dobijaju važnu ulogu u radu sa upravljačem zaštićenog područja, sa kojima zajedno rade na promociji svih prirodnih i kulturnih i vrednosti.

Dodaj komentar