“BATUT”: Broj obolelih od korona virusa u porastu, klinička slika pacijenata nije zabrinjavajuća.
“Broj potvrđenih slučajeva infekcije SARS-CoV-2 (korona virusa) u Srbiji raste od početka maja 2024. godine. Ipak, apsolutne vrednosti i dalje su niske u odnosu na početak 2024. godine i isti period 2023. godine. Tokom protekle nedelje, od 22. do 28. jula, ukupno je testirano 1207 osoba, a dobijeno je 306 pozitivnih nalaza na SARS-CoV-2 virus. Očekuje se nastavak rastućeg trenda imajući u vidu situaciju u regionu i Evropi. I pored toga, ne očekuje se da će doći do preopterećenja sistema zdravstvene zaštite”, saopštava Batut.
Među prijavljenim inficiranim osobama većinu čine osobe starije životne dobi, iako su registrovani slučajevi u svim uzrasnim grupama. Prosečna starost obolelih je trenutno 66 godina. Kod osoba koje su na bolničkom lečenju prosečna starost je 72 godine. Međutim, treba imati u vidu da se mlađe osobe ređe javljaju lekaru i testiraju. U većem broju preleže respiratorne infekcije „na nogama”, te se najveći broj inficiranih u mlađim dobnim grupama i ne registruje.
Trend porasta broja inficiranih osoba koji se uočava od početka maja 2024. godine nije praćen povećanjem zahteva za pružanjem zdravstvenih usluga u domovima zdravlja i bolnicama. Međutim, neke od zemalja u regionu, poput Grčke, registrovale su povećan broj prijema obolelih od COVID-19 u bolnice. Usled boravka velikog broja naših građana u Grčkoj tokom leta, to može da se odrazi i na epidemiološku situaciju u Srbiji. Stoga se sprovodi kontinuiran nadzor nad kretanjem COVID-19 u našoj zemlji i okruženju i shodno tome planiraju mere unutar sistema zdravstvene zaštite i u opštoj populaciji.
Kakvi su simptomi?
Uobičajeno se javljaju povišena temperatura, malaksalost, bolovi u zglobovima i mišićima, kašalj, bol u grlu i sekrecija iz nosa. Manifestacije bolesti su u većini slučajeva blage do srednje teške, ali se kod osoba u riziku mogu javiti i teži oblici. Najvažniji faktori rizika za nastanak teških kliničkih oblika su starije životno doba i teška hronična oboljenja i stanja oslabljenog imuniteta (imunodeficijencije).
Simptomi trenutno dominantnih varijanti SARS-CoV-2 (tzv. FLiRT) su isti kao i kod drugih oblika COVID-19. Obično se pojavljuju pet do šest dana po izlaganju i traju od jednog dana do dve nedelje.
ZaječarOnline/O.B.
Dodaj komentar