Politika

Ristović: Stabilizovaćemo javna preduzeća i sprečiti dalje likvidacije

Dr Nenad Ristović na konferenciji za medije povodom predstojećih lokalnih izbora rekao je da će grupa građana “Dr Nenad Ristović – Pobeda” nakon što sa narodom potvrdi vlast 28. marta poseban akcenat staviti na stabilizaciju javnih preduzeća, sprečiti njihovo odvođenje u stečaj i likvidacije, kao i da će direktori biti birani na fer konkursima i morati da ispunjavaju uslove za izbor na tu poziciju.

Lider pokreta, Dr Nenad Ristović naglasio je da će stabilizacija javnih preduzeća i ustanova biti prioritet u njihovom radu, nakon što ostvare pobedu na izborima.

“Izbor direktora javnih preduzeća na javnom konkursu, koji su svojim pređašnjim radom pokazali sposobnost, stručnost i poznavanje oblasti delatnosti javnih preduzeća, uz formiranje nadzornih odbora od ljudi iz struke u oblasti preduzeća, sa poštovanjem svih zakonskih obaveza, biće osnov upravljačkih sistema ustanova i javnih preduzeća”, rekao je Ristović.

On je podsetio javnost da je konkurs u gradu Zaječaru završen 4. januara 2021. godine, a komisija za izbor direktora još uvek nije izašla sa rang listom kandidata koji ispunjavaju uslove za izbor na mesto direktora po javnom konkursu.

“Da li se čeka završetak izbora, pa da se nakon toga izabere neko ko je pogodan za obavljanje takvih funkcija?”, postavlja pitanje Ristović.

Lider pokreta “Pobeda” najavio je da će prekinuti praksu stalnog likvidiranja ili odvođenja u stečaj javnih preduzeća i ustanova, tako što će formirati održive sisteme funkcionisanja.

“Građani Zaječara su samo prethodne godine iz budžeta izdvojili 350 miliona dinara da bi platili likvidaciju Direkcije za izgradnju Zaječar”, navodi Ristović.

Ristović je naglasio da će biti prekinuta sva javno-privatna partnerstva, koja su na štetu građana i grada.

“JKP “Vodovod” formiralo je cenu od 38 dinara za tehničku vodu, dok građani Zaječara za tu istu vodu za piće plaćaju 91 dinar po metru kubnom. Sve ustanove republičkog nivoa plaćaju 100 dinara po metru kubnom, dok naši privrednici plaćaju duplu cenu, od 200 dinara. Ovo je svesno kršenje Zakona o komunalnim delatnostima, koji kaže da tehnička voda ne može biti delatnost javnog preduzeća”, upozorava Ristović.

On se osvrnuo i na javno-privatno partnerstvo u oblasti prikupljanja i izvoženja smeća.

“Javno-privatno partnerstvo u ovoj oblasti se u gradovima i zemljama u okruženju pokazalo kao promašaj jer je došlo do pada kvaliteta usluge, povećanja cena usluge i neminovnog gubitka radnih mesta, odnosno otpuštanja radnika”, naglašava Ristović.

On je rekao da se u oblasti grobljanskih usluga planira javno-privanto partnerstvo koje je osmišljeno tako da se na 5 do 25 godina privatniku da na gazdovanje Novo groblje, Staro groblje i sva seoska groblja.

“Gazdovanje grobljima mora biti od strane JKP koje je osnovao grad, a zemljište mora biti u svojini države. Oko toga nema pogađanja i dogovora”, kaže Ristović.

Prema njegovim rečima, oduzimanjem organizacije vašara JKP “Higijena” napravljen je gubitak i nelikvidnost u poslovanju preduzeća.

“Ova delatnost dodeljena je JKP “Timok održavanje”, koje 98% svog budžeta zahvata iz budžeta grada. To preduzeće nije sposobno za učešće na tržištu, jer od trrećih lica ostvaruje samo 2% svog budžeta”, rekao je on.

“Za građane Zaječara imam samo jednu poruku – 28. marta, kada potvrdimo pobedu, vi i mi zajedno krećemo u razvoj našeg grada”, zaključuje Ristović.

1 komentar

  • Leči ljude, za to si skolovan, ostavi mesto prvog coveka Zaječara nekom inženjeru a pre svega domaćinu , u šta bi se glasači uverili obilaskom domaćinstva predloženog, i saznanjima o njegovom liku, odnosima u porodici, sa komšijama, familijom i svakodnevnom ponašanju. To je rešenje ua propali grad Zaječar.

Dodaj komentar