Otvorena izložba „80 godina zaječarskog teatra“ u Pozorišnom muzeju u Zaječaru
Zaječarsko pozorište obeležava 80 godina postojanja. Tim povodom otvorena je izložba pod nazivom „80 godina zaječarskog teatra“.
Zaječarsko pozorište osnovano je daleke 1946. godine, a ovom izložbom obuhvaćene su odabrane fotografije predstava od prvih premijera do danas.

foto: ZajecarOnline
Izložbu je otvorila autorka Marija Simonović, istoričarka umetnosti.
”Ponosni smo što se početak ove značajne proslave dešava baš ovde u Pozorišnom muzeju koji čuva ne samo uspomene vezane za jedini profesionalni teatar u istočnoj Srbiji, već i šire gledano, tradiciju pozorišnog života na ovom područiju. Pozorišni život na području istočne Srbije započeo je još u devetnaestom veku kroz putujuće trupe, aktivnosti gimnazijalaca i amaterskih družina, da bi, nakon drugog svetskog rata 1946. godine bio formiran profesionalni teatar. Vrata publici otvorena su premijerom komada ”Žita cvetaju” 2. februara 1947. godine. Tokom istorije pozorište je više puta menjalo naziv, da bi ključni korak ka formalnoj regionalizaciji bio učinjen 1977. godine kada postaje ”Pozorište Timočke Krajine”, istakla je autorka i poželela dobrodošlicu prisutnima.

Marija Simonović foto: ZajecarOnline
Zaječarsko pozorište domaćin je mnogobrojnih festivala, među kojima je i festival ”Dani Zorana Radmilovića” koji je osnovan 1992. godine, u čast velikog glumca, rođenog zaječarca, po kojem pozorište i nosi ime od 1991. godine.
Festival malih pozorišnih formi, osnovan 2018. godine u okviru festivala „Dani Zorana Radmilovića“, vremenom se osamostalio i afirmisao kao značajna manifestacija. Od 2023. godine, u okviru pozorišta, aktivan je i pozorišni muzej koji čuva bogatu istoriju zaječarskog teatra.
Otvorena izložba „80 godina zaječarskog teatra“
Direktor zaječarskog pozorišta Vladimir Đuričić obratio se velikom broju posetilaca ”Naš teatar traje već osamdeset godina zahvaljujući tome što ga zaječarci ali i ljudi istočne Srbije vole i podržavaju i na taj način čuvaju uspomenu na našeg glumca Zorana Radmilovića ali i na ostale velikane. Ovo pozorište ima tri scene, tri pozorišna festivala i još mnogo toga, jer je centar za kulturu sa četrdesetak manifestacija među kojima je i folklor i naravno sve postižemo”.

Vladimir Đuričić foto: ZajecarOnline
Đuričić se dotakao i odluke Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije , odnosno Odseka za zaštitu od požara i eksplozija u Zaječaru, da se zabrani upotreba sale u teatru „Zoran Radmilović“ u ulici Timočke bune 16.
„Ono što je za nas u ovom trenutku najveći problem jeste to što nas je, zbog nedostatka u protivpožarnoj zaštiti, služba MUP-a zatvorila, odnosno zabranila upotrebu sale naše matične scene u pozorištu. Do toga je moralo doći kako bi se toj zgradi posvetila potrebna pažnja. Poslednja ozbiljna rekonstrukcija izvedena je šezdesetih godina prošlog veka. Nakon toga su moji prethodnici, pa i ja, radili na njoj uz pomoć gradske vlasti i države koliko smo mogli. Moram i da vas obavestim da je Ministarstvo kulture, na čelu sa ministrom Selakovićem, obećalo svu moguću podršku kako bi država svim sredstvima sredila pozorište. Iako bi proces trajao godinama, Zaječar bi dobio pozorište kakvo zaslužuje“, zaključio je direktor zaječarskog pozorišta.
Zajecaronline.com/N.B.
Čitajte portal Zajecaronline.com, najbrži portal u Srbiji i regionu sa najvećim rastućim rezultatima i ekskluzivnim vestima. Zapratite nas i na Instagramu, Facebook, Threads! Budite uvek informisani! Pratite najnovije vesti iz Zaječara. Zaječar Online nezavisni internet portal. Vesti bez cenzure!

ZLATNI JUBILEJ VESNE ZMIJANAC

foto: Hypetv.rs
Muzička diva Vesna Zmijanac sprema spektakl za pamćenje u Beogradskoj Areni. U saradnji sa prestižnom Hype produkcijom, legendarna pevačica nastupiće 14. maja 2026. godine. Sa početkom u 20.30 časova. KARTE MOŽETE KUPITI OVDE.
Ovaj koncert biće svečana proslava njene bogate karijere koja traje više od četiri decenije. A Hype produkcija planira produkcijski nivo koji nadmašuje sve što je dosad rađeno.
Najsavremenija scenografija, impresivni vizuelni efekti, orkestar pod dirigentskom palicom vrhunskih muzičara i iznenađenja koja se kriju za specijalnu noć. Samo su delić onoga što publiku očekuje.
Zabeležite datum – 14. maj 2026. Beogradska arena. KARTE MOŽETE KUPITI OVDE.


Dodaj komentar