Ispunjena poslednja želja Andrije Bajića!
Andrija Bajić preminuo je juče u 89. godini života na Vojnomedicinskoj akademiji, usled teške bolesti.
Čuveni doajen narodne muzike borio se, ali uprkos naporima lekara, nije uspeo da se izvuče.
I tokom poslednjih dana života, Andrija je bio predan muzici, pa je svoju partnerku, Malu Canu, zamolio da objavi to delo šta god se bude desilo sa njim, što je ona i uradila.
Andrija je za ovu numeru otpevao prateće vokale i uradio je muziku, a pesma nosi naziv „Hej orlovi“.
Pesme poslušajte OVDE.
Numera je jako emotivna, a posebno teško pada to što je ovo poslednji put da je Andrija nešto snimio. Ona je pesmu objavila pre samo četiri dana, a ubrzo nakon toga, Andriji je pozlilo.
Ispunjena poslednja želja Andrije Bajića!
Podsetimo, Andrija je sa svojim bratom Tomislavom rođen i odrastao u selu Jabučje kod Lajkovca, u siromašnoj nadničarskoj porodici Lazara Bajića i Mileve Jevtić, gde je odrastalo sedmoro dece. Ljubav prema narodnoj muzici braća su razvila još u ranom detinjstvu svirajući frulu. Tokom karijere duge pet decenija, nametnuli su se kao kompletni umetnici – kompozitori, tekstopisci, instrumentalisti i vokalni solisti koji su stvarali u duhu izvornog srpskog melosa.
Malo je poznato da su upravo oni stvorili pesme koje se danas u narodu smatraju izvornim i tradicionalnim, poput numere „Nad izvorom vrba se nadnela“, koja je proslavila Silvanu Armenulić, i čuvenog „Kolubarskog veza“, našeg najpoznatijeg kola. Tokom 50 godina rada izdali su čak 43 singl ploče i 28 long plej albuma. Bili su i prvi dobitnici prestižne Jugotonove nagrade „Zlatna ptica“ za preko milion prodatih ploča samo jednog singla. Takođe, snimili su 120 trajnih snimaka za arhivu Radio-Beograda, dok je Tomislav SANU-u ustupio preko 2.000 narodnih reči i izraza koje je godinama sakupljao.
Zajecaronline/Hypetv/J.V.
Čitajte portal Zajecaronline.com, najbrži portal u Srbiji i regionu sa najvećim rastućim rezultatima i ekskluzivnim vestima. Zapratite nas i na Instagramu, Facebook, Threads! Budite uvek informisani! Pratite najnovije vesti iz Zaječara. Zaječar Online nezavisni internet portal. Vesti bez cenzure!


Dodaj komentar