Nacionalna koalicija za decentralizaciju (NKD) sa partnerima, Grupom 484 i Fondacijom Jelena Šantić, poziva autentične formalne i neformalne lokalne inicijative koje rade u svojim zajednicama u oblastima vladavine prava i kulturne raznolikosti da putem platforme promeni.rs prijave svoje akcije u okviru konkursa Podrška za mobilizaciju zajednice, a koji se realizuje uz finansijsku podršku Delegacije EU u Srbiji. Partneri će podržati do 38 inicijativa u iznosu od 400 do 5.000 evra koje su usmerene na konkretne potrebe građana u svojim zajednicama u oblastima vladavine prava i kulturne raznolikosti.
“Kroz oblast vladavine prava podržavamo lokalne akcije koje su usmerene na promovisanje vladavine zakona i razvijanje demokratije. Kroz konkurs podržavamo i lokalne akcije koje su usmerene na polje kulturne raznolikosti sa fokusom na jačanje svesti o delu istog društva u celini, stvaranju trajnih oblika političke i društvene integracije”, kažu iz NKD.
“Duboko verujući da lokalne zajednice imaju dovoljno resursa i potencijala da postanu bolja mesta za život, mi obezbeđujemo sredstva i pomoć da ljudi prepoznaju lokalne resurse i potencijale, kao i da rade na unapređenju kvaliteta života ljudi u zajednicama. Verujemo da promena dolazi odozdo prema gore i da nosioci promena nisu pojedinci već udruženi građani i građanke koji deluju kao neformalne i formalne lokalne inicijative”, saopštavaju iz NKD.
Naša podrška lokalnim inicijativama usmerena je na razvoj i odbranu četiri tipa resursa u zajednici:
– ljude (uključujući informacije i znanje),
– infrastrukturu (stare zgrade i slično),
– prirodne resurse (reka, planina, šuma, voda, vazduh…)
– kulturnu baštinu i nasleđe (materijalna i nematerijalna kulturna baština)
Naša filozofija promene je oslonjena na potrebe građana i građanki, a ne isključivo na njihova prava, zato želimo da stignemo do autentičnih lokalnih inicijativa iz različitih lokalnih zajednica u svim regionima Srbije. Više informacija o uslovima, realizaciji i kriterijumima konkursa možete pronaći na ovom linku.
Projekat ,,Lokalni poziv ka EU’’ koji realizuje Nacionalna koalicija za decentralizaciju sa partnerima Grupom 484 i fondacijom Jelena Šantić, osnažuje lokalne inicijative za doprinos procesima pridruživanja EU, stvarajući decentralizovano društvo koje neguje kulturnu različitost i participatornu demokratiju. Ovaj projekat finansira Evropska unija.


😀 Super. A mozda u tih 38 projekata ima mesta i za dalju EDUKACIJU I INFORMISANJE gradjana Zajecara ,njegove okoline i cele Timocke krajine o POTPUNO NOVOJ PARADIGMI , PRISTUPU ,TEMELJU I OSNOVU opstanka, oporavka ,i razvoja ovog demografski ,ekonomski ,socijalno nkatastrofalno URUSENOG I IZDISUCEG pogranicnog regiona Istocne Srbije :
O njegovom TRANSEVROPSKOM (Atlanski okean-Crno more) ,,KORIDORU ZIVOTA,, -Multimodalnom ( sto znaci : autoput/zeleznicki koridor /recni Dunav-Majna -Rajna koridor/intermodalni koridor… I SVI TRANSEVRPSKI ) saobracajnom koridoru -Istok (Crnomorskom koridoru) . 😀😀😀
Jer NIKADA I NIGDE I NIJEDAN REGION u EVROPI …NIJE se ni oporavio ni razvio BEZ svog pripadajuceg autoputa,zeleznickog koridora….😀 Pa BEZ ovog svog ,,KORIDORA ZIVOTA,, to NIKADA NECE moci ni OVAJ pogranicni region Istocne Srbije. 😀Tacka.
Jer kulturna raznolikost, drustvena i politicka inegracija,ljudski resursi..
i sve ostalo… sve je to divno i sareno i raznoliko cvece koje raste na livadi..
Medjutim da bi cvece uopste raslo prvo ,osnovno i neophodno je da ima VODU. A u Evropi 21.veka saobracajni koridori i njihovi neuporedivi i brojni demografski, ekonomski ,socijalni i drugi doprinosi razvoju regiona (ponavljam ,u Evropi 21.veka) su I TI VODOVODI I TA ZIVOTONOSNA VODA.
I bas zato U SVAKOM osnovnom i strateskom razvojno-ekonomskom dokumentu Evropske unije (EU) nedvosmisleno, decidirano i jasno pise: ,,SAOBRACAJ JE TEMELJ CITAVE EVROPSKE EKONOMIJE.,, .😀 Tacka. A sve tome suprotne i drugacije price o bilo kakvom razvoju i napretku nekog regiona ,njegove demografije,njegovih gradova i opstina,njegove privrede……sve su to samo price za malu decu, lose bajke, obicna i primitivna spinovanja i nebuloze…😀😀 Tacka. A ko u ovo prethodno napisano ne veruje… taj odmah pravac… provera:
Na neki (bilo koji ) od vebsajtova Evropske unije (EU) o ekonomiji, saobracaju, evroregionima, ,ravnomernom regionalnom razvoju itd,itd,itd …
Ili u Beograd ,i direktno u Delegaciju Evropske unije u Srbiji. 😀 Naravno, iz sadrzaja ovog gornjeg clanka sa sigurnoscu je za pretpostaviti da SVE ovo znaju i : NKD,Grupa 484, Fonfacija,,J.Santic,,… Suprotno bi bilo tragikomicno. 😀
Jer to znanje je ELEMENTARNO znanje o Evropskoj unji (EU) .
Ali kako sam vise puta u proslosti imao u nekim drugim pricama veoma razlicita iskustva sa pretpostavljenim ,,,elementarnim znanjem,, … i bez uvrede za bilo koga… ipak sam za svaki slucaj nazvao NKD. I bas SVE ovo i rekao i ponovio ljubaznoj gospodji koju mi je kao nadleznu takodje ljubazna sekretarica dala na vezu….
I gospodja je bila zaista ljubazna.Ali i veoma , zatecena i iznenadjena pristupom, temom i Projektom … ..Jer ovaj Projekat i Koridor , da tako kazem i figurativno receno , NIJE IZ ,,RESAVSKE SKOLE,, …Sto znaci modela ponavljanja uvek istog i istog …samo na razlicitim adresama…😀 Jer mi ovde znamo i sta je livada ,i sta je cvece , i sta je sarenilo,i sta je raznolikost …
Ali i sta je to..VODA. 😀😀 I niko od onih koji se bave ,,KORIDOROM ZIVOTA,, ,ito ni najmanje, se ne bori za tih 38 fondova od 400-5000 evra… Niti ce se boriti..😀
Ali neka budu , bar neki od njih , usmereni i na OSNOV I TEMELJ opstanka, oporavka i napretka i Zajecara i celog ovog regiona Istocne Srbije.
A ne samo na pojedine cvretove na livadi… koji inace i nikada ne mogu i nikada nece cvetati bez vode….
Vec i na VODOVOD I VODU.😀 I naravno uvek srdacni pozdravi za NKD, Grupu 484, Fondaciju J.Santic.. i sve druge ucesnike…
iz 🚞
P.S….. Dakle kulturna raznolikost, drustvena i politicka integrisanost, ljudski resursi …i SVI ostali pojedinacni cvetovi/ciljevi ovog projekta ce cvetati /biti ostvareni tek ONDA KADA Zajecar i ceo ovaj region Istocne Srbije budu svojim TRANSEVROPSKIM (Atlanski okean -Crno.more) MULTIMODALNIM
,,KORIDOROM ZIVOTA,, budu na najkraci, najbrzi najefikasniji i najekonomicniji nacin , i primereno 21.veku, budu POVEZANI SA BEOGRADOM I CELOM EVROPOM….I kada PRESTANU DA BUDU ZADNJA POSTA SRBIJE I EVROPE I NA KRAJU PUTA ZA NIGDE…😀
A NE OBRNUTIM REDOSLEDOM…
A ko to ne zna ,ili u to ne veruje,neka odmah proveri i pita Zajecarce, Knjazevcane, Borane,Negotince, Kladovljane,Majdanpecane,Donjomilanovcane Zagubicane,Kucevljane, Golupcane, Velikogradistance, Petrovcane, Malocrnicane,Zabarce ,Pozarevljane,Smederevce…Ali i Velikoplanjane i Smedersevskopalancane….u koje ovaj koridor DIREKTNO ,,UDARA,, na svom SPOJU sa autoputem Beograd-Nis ,pa su onda na bukvalno fantasticnoj poziciji ,NA SPOJU DVA( 2 ) TRANSEVROPSKA KORIDORA…..😀
A moze da pita i hiljade ,hiljade i hiljade.. npr. Beogradjana i drugih gradjana Srbije… koji po nekom osnovu (mami ,tati,babi,dedi, tasti…)
poticu ili su vezani ca CEO ovaj prostor Multimodalnog saobracajnog Koridora- Istok (Crnomorskog koridora). Ili neka pita nekog iz nase ogromne dijaspore ovog regiona Istocne Srbije …😀 I svi ce mu ovo potvrditi. Mada mnogi od njih, u zadnjih par godina ,ovaj svoj TRANSEVROPSKI koridor , osim ,,KORIDOR ZIVOTA,,… zovu i strogo cenzurisani i ,,ZABRANJENI KORIDOR,,. Pretpostavljam… iz miloste. 😀 A sigurno i jos vrlo,vrlo kratko vreme…😀