Pijanistkinja Marija Timotijević održaće u sredu, 5. septembra koncert na klaviru u sali Muzičke škole „Stevan Mokranjac“ u Zaječaru.
Početak koncerta zakazan je za 19 časova.
Biografija
Marija Timotijević rođena je 1987. u Prokuplju. Diplomirala je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu na odseku za klavir, gde je završila i specijalističke studije u klasi prof. Jokut Mihailović. Student je završne godine doktorskih studija (FMU) u klasi prof. Dejana Sinadinovića.
Značajnu ulogu na samom početku njenog obrazovanja imala je prof. Lili Petrović kao i kontinuirano pohađanje letnje klavirske škole EPTA i drugih majstorskih kurseva čuvenih profesora. Dalje školovanje Marija Timotijević se oslanja na tradiciju renomirane ruske pijanističke škole preko značajnih pedagoga sa kojima je sarađivala: Olga Ljahova Petrović, Arbo Valdma, Vladimir Viardo, Vladimir Ovchinniko. Usavršavala se i na pijanističkim kursevima drugih profesora: Kemal Gekić, Nataša Veljković, Dang Thai Son i drugi.
Prvi solistički koncert imala je u desetoj godini. Nastupala je na mnogim takmičenjima na kojima postiže izvanredne uspehe. Dobitnica je više od dvadeset prvih nagrada na republičkom i međunarodnom nivou: Međunarodno takmičenje Petar Konjović, Međunarodno takmičenje mladih pijanista u Nišu, Festival muzičke omladine u Šapcu, Šopenijada, Republičko takmičenje muzičkih i baletskih škola Srbije, F.Chopin (Novi Sad), Nikolai Rubinstein (Pariz), Pietra Ligure (Italija)… Laureat je međunarodnog takmicenja Davorin Jenko (2013) kao i međunarodnog takmičenja Slobomir (2013).
Kao solista nastupala je širom Srbije i u inostranstvu; Slovenija, Hrvatska, Mađarska, Austrija, Italija, Španija, Francuska… Pod pokroviteljstvom ambasade Mađarske u projektu Liszt Ferenc učestvuje u promociji dela F. Lista. Prvi nastup sa orkestrom imala je u trinaestoj godini pod dirigentskom palicom Angela Šureva. Na svom zapaženom nastup sa orkestrom (2012) izvodi Rapsodiju na temu Pganini S. Rahmanjinova pod dirigentskom palicom Lê Phi Phi (Vijetnam). Na njenom repertoaru su značajna dela klavirske literature F.Šopen (Skerca), F. Lista (Mađarske rapsodije, Španska rapsodija, Mefisto valcer), S. Rachmanjinova (Klavirske Sonate). Ove godine obeležila je dvadesetogodišnjicu aktivnog koncertiranja. Održala je niz humanitarnih koncerata i kamernih resitala.
Dodaj komentar