Društvo

ZA NE DAJ BOŽE: Šta treba da radite ako na letovanju izgubite dokumenta, razbolite se ili vas POKRADU!

pixabay.com

Da se odlazak na more može pretvoriti u pravu noćnu moru postajemo svesni onda kada se nađemo u nekoj nepredviđenoj situaciji kao žrtva krađe, učesnik u saobraćajnoj nezgodi ili dođe do povrede ili bolesti. Zato je korisno da imate ove savete pred sobom, da biste zanli kako najbolje da odreagujete u trenutku, piše današnji “Blic”.


Šta ako su ukradena dokumenta

Pri odlasku na put, nikako ne treba sva dokumenta držati na istom mestu.

Još jedan od saveta je da uvek kod sebe imate fotokopiju prve strane pasoša, ali se ona tokom odmora nikako ne sme držati gde i ostale vredne stvari ili dokumenta. To bi moglo da vam skrati vreme i pomogne prilikom dobijanja putnog lista, koji će umesto ukradenog pasoša služiti za povratak u Srbiju.

Ukoliko se dogodi da na letovanju postanete žrtva bilo kakve krađe, najbolje bi bilo slučaj, odmah prijaviti policiji kako bi se dobila potvrda da je slučaj prijavljen.

– Po dobijanju potvrde iz policijske stanice o prijavi nestanka ili krađe, bilo bi dobro da kod sebe imate barem ličnu kartu ili vozačku dozvolu, ukoliko vam je ukraden ili izgubljen pasoš. Ovo je bitno kod identifikacije u našem najbližem diplomatsko-konzularnom predstavništvu radi izdavanja putnog lista s kojim se možete vratiti u Republiku Srbiju. Sa putnim listom ne možete putovati u druge zemlje – on važi samo za povratak u Srbiju – objasnili su iz Ministarstva.


Šta ako ostanemo bez para i kartica

foto: ilustracija

– Ukoliko ste ostali bez sredstava i nemate novca da se vratite u zemlju, postoji način da vaša rodbina ili prijatelji uplate novac na račun našeg diplomatsko-konzularnog predstavništva, koje će vam isti isplatiti na ruke – kažu iz Ministarstva kao i to da se u tom slučaju oni koji žele da dostave novac treba detaljnije informisati u Ministrastvu spoljnih poslova.

Ukoliko su vam ukradene i kreditne kartice, važni je što pre prijaviti matičnim bankama, kako one ne bi bile zloupotrebljene.


Šta ako se razbolimo

pixabay.com

Za početak, pre nego što krenete na put, najpametnije bi bilo uplatiti putno osiguranje.

– U roku od 24 sata od nastanka nemilog događaja, obavestite kol-centar osiguravajućeg društva kod koga je nastradali bio osiguran (ovo je bitno zbog pokrivanja troškova lečenja i hospitalizacije, kao i prevoza povređenog-lečenog nazad u Srbiju, kada se za to steknu uslovi) – savetuju iz Konzularnog tima Ministarstva spoljnih poslova.

Oni dalje navode da ukoliko je neophodno da povređeno lice ostane u bolnici duži period od onog na koji mu je odobrena viza ili boravak, potrebno je da se sa bolničkom dokumentacijom ode u policiju za strance i produži boravište.

Iz MSP savetuju i da treba biti u kontaktu sa turističkom agencijom preko koje je odlazak organizovan, jer su oni uglavnom od velike pomoći u ovakvim situacijama.

Pozivom na dole navedene brojeve možete dobiti hitnu pomoć, ali i informacije o tome koja je najbliža bolnica ili apoteka dežurna.

Važno je da znate da su cene i najmanje intervencije vrlo visoke, te da je korišćenje nekog od osiguranja veoma pametan izbor.

Treba imati u vidu da neka osiguravajuća društva refundiraju iznos dodatnih troškova nastalih pri kupovini lekova ili drugih medicinskih sredstava.


Broj za hitne intervencije (112)

pixabay.com

U bilo kojoj zemlji u Evropi pozivom na broj 112 dobija se jedinstveni komunikacijski centar za sve vrste hitnih situacija, a poziv je besplatan. Operaterima će se očitati lokacija sa koje je broj pozivan, te će u najkraćem roku biti obezbeđena medicinska, policijska ili bilo koja druga vrsta hitne pomoći.


VAŽNI TELEFONI:

Evropski broj za hitne slučajeve 112

Crna Gora:

Policija 122

Hitna pomoć 124

KBC Crna Gora 020/412-412

Konzularno odeljenje u ambasadi +382-20-667306

Hrvatska

Policija 192

Hitna pomoć 194

Pomoć na putu 987

Konzularno odeljenje u ambasadi +3851/457-90-67

Grčka

Policija 100

Hitna pomoć 166

Policija za turiste 171

Konzularno odeljenje u ambasadi +30210/747-23-60

Bugarska

Policija 166

Hitna pomoć 150

Konzularno odeljenje u ambasadi + 3592/946-16-35

preuzeto: blic.rs

Dodaj komentar