Društvo

Voće dobro podnosi velike temperaturne oscilacije

foto: radiomagnum.rs

VOĆNJACI NISU OŠTEĆENI
Velika temperaturna razlika u toku noći i dana i do petnaestak stepeni, od minusa do plusa, u februaru nije omela i oštetila voćnjake na teritoriji Grada Zaječara. Po rečima Dragana Đorđevića, inžinjera zaštite bilja iz Zaječara, voćnjaci su uspešno prebrodili sve ove probleme, hladni talas i izuzetno niske temperature krajem decembra i januara, ali i izuzetno visoke dnevne u februaru mesecu.

-Za sada nema oštećenja na voćkama i to je najvažnije. Zemlja je još uvek izuzetno hladna, nema kretanja sokova i stvorili su se izuzetni uslovi da proizvođači voća izvrše pre svega kvalitetnu rezidbu, da se uklone suve i polomljene grane na kojima su ostali tragovi sasušenih listova, plodova…Ukoliko se stvore temperature preko 12 stepeni, a vreme bude mirno i bez vetra treba da se obavi i zimsko tretiranje preparatima. Time se ulazi u vegetacioni period kada će normalne mere zaštite i ishrane da uslede, kaže Đorđević.

Za voćare, koji na vreme žele za završe jedan dobar deo posla, ovih dana su idealni uslovi.

Ono što u narednom periodu može da ugrozi voćnjake je ukoliko slučajno dođe do dugog perioda izuzetno niskih temperatura do nekih do minus 15, ali meteorolozi to ne najavljuju. Voćnjake može da ugrozi i izuzetno dug period sa izuzetno visokim temperaturama do 20 stepeni, što bi uslovilo duže kretanje pupoljaka.

-Voćnjaci su najosetljiviji i najugroženiji u period pred cvetanja i cvetanja, a to je negde od sredine aprila do sredine maja, zavisno od voćne vrste. To je period koji je najproblematičniji, a sve ostalo voće dobro podnosi, pa i ovakve velike temperaturne razlike. Treba biti na oprezu, ali je idealno vreme za prve mere kojima se ulazi u vegetaciju, ističe Đorđević.

Po njegovim rečima niske temperature u poslednjih nekoliko dana nisu uticale na voćne zasade, što se moglo videti i prilikom jučerašnjeg pregleda na terenu lisnih i cvetnih pupoljaka, gde je normalan razvoj. Đorđević kaže da im zato treba pomoći upravo kroz mere zaštite, zimskim prskanjem hemiskim tretmanima, kako bi se biljke oslobodile patogenih i štetnih insekata kojima negde odgovara povišena dnevna temperatura. Znači sada treba uraditi kvalitetnu rezidbu, iznošenje rezanog materijala van voćnjaka i prskanje.

Približava se i praznik vinogradara Sveti Trifun, kada će tradicionalno početi i rezanje vinove loze.

Izvor: radiomagnum.rs

Dodaj komentar