Društvo Vesti

Uroš Smadulović prvi na IEEESTEC takmičenju na Elektronskom fakultetu u Nišu!

Uroš Smadulović prvi u Nišu
foto: Elektronski fakultet univerziteta u Nišu

Uroš Smadulović prvi na IEEESTEC takmičenju na Elektronskom fakultetu u Nišu!

Uroš Smadulović, učenik trećeg razreda elektrotehničara informacionih tehnologija Tehničke škole u Zaječaru, osvojio je prvu nagradu na Elektronskom fakultetu u Nišu na temu „Pomagalo za slepe ljude“.

Njegov rad je na takmičenju “IEEESTEC 17th Student project conference” pobrao simpatije žirija i osvojio prvo mesto.

Projekat se fokusira na razvoj inovativnog sistema koji pruža podršku osobama sa oštećenim vidom. I to korišćenjem tehnologije zasnovane na primeni veštačke inteligencije. Uroš je ovaj rezultat postigao uz pomoć mentora, nastavnika Dejana Nikolića.

O samom projektu

Projekat se zasniva na upotrebi Raspberry Pi platforme u kombinaciji sa Raspberry kamerom i TensorFlow bibliotekom za prepoznavanje objekata. Ceo projekat pisan je u programskom jeziku Python. Glavni cilj projekta je omogućiti slepim osobama da dobiju realno vremenske informacije o objektima koji se nalaze ispred njih putem audio poruka. Integracija TensorFlow-a omogućava precizno prepoznavanje objekata, dok se Raspberry Pi koristi za obradu podataka i generisanje audio izlaza. Projekat je dizajniran tako da kamera bude zakačena za naočare, a Raspberry Pi sakriven u posebnoj kapi. Ova tehnološka rešenja imaju potencijal da značajno unaprede kvalitet života osoba sa oštećenim vidom, pružajući im veću nezavisnost i sigurnost u svakodnevnim aktivnostima

IEEESTEC je međunarodna studentska organizacija koja okuplja studente elektrotehnike, računarstva i srodnih oblasti. Organizacija pruža priliku studentima da razvijaju svoja znanja i veštine kroz različite događaje, projekte, radionice, i razmene. Kao i da steknu kontakte sa profesionalcima iz industrije.

Oštećenje vida predstavlja izazov koji utiče na svakodnevni život osoba koje se sa njim suočavaju. U svetlu tehnoloških inovacija, istraživanja su sve više usmerena na razvoj sistema koji bi mogli poboljšati kvalitet života osoba sa oštećenjem vida. Jedan od takvih pristupa je upotreba naprednih tehnologija veštačke inteligencije u kombinaciji s mikroprocesorskim platformama radi stvaranja sistema koji omogućava slepim osobama da dobiju informacije o okolini u realnom vremenu.

ZaječarOnline/O.B.

Dodaj komentar