Otvorena izložba “Timočani u Sarajevu 1918.”
U kući Cekovića na Palama svečano je otvorena izložba arhivskih dokumenata “Timočani u Sarajevu 1918.”. Izložba je posvećena 14. pešadijskom puku Timočke divizije i oslobođenju Sarajeva u Prvom svetskom ratu.
Autori izložbe su Nikola Milutinović, istoričar Istorijskog arhiva “Timočka krajina” iz Zaječara i Draga Mastilović, direktor Instituta za istorijske nauke Univerziteta u Istočnom Sarajevu.
6. novembar 1918. jedan od najznačajnijih datuma u istoriji srpskog naroda
Prof. dr Draga Mastilović istakao je prilikom otvaranja izložbe da je 6. novembar 1918. godine jedan od najznačajnijih datuma u novijoj istoriji srpskog naroda, zapadno od reke Drine. I to ne samo srpskog naroda, nego i svih južnoslovenskih naroda. Tog dana junaci Timočke divizije, tačnije 14. puk Timočke divizije, ušli su u Sarajevo. Prema njegovim rečima, Živan Ranković je prvi srpski vojnik koji je stupio na tlo Sarajeva. Na taj način je posle vekovnog ropstva prvo osmanskog, onda i austrougarskog, doneo slobodu.
Izložbu je otvorio Dejan Antić državni sekretar Ministarstva kulture Republike Srbije.
“Ova izložba o Timočanima u Sarajevu 1918. godine je vrlo značajna i nije slučajno da se organizuje u ovom zdanju. Obeležava se i godišnjica oslobođenja Sarajeva u Prvom svetskom ratu. I Timočka divizija koja je imala zaista herojski junački ratni put od Balkanskih ratova, od opsade Jedrena, preko Orlovog Bajira i surovih borbi u bici na Bregalnici, zatim 1914. bitka na Legetu i kod Čevrtije, pa 1915. bitka na Moravi, pa prelaz preko Albanije. Prošla je svu golgotu, uspela je da se probije od austrougarskih i bugarskih snaga na Dobrom Polju, da zajedno sa ostalim srpskim jedinicama oslobodi Srbiju. Izvidnica Timočke divizije našla se na Vardištu, a samo desetak dana nakon toga jedinice Timočke divizije pre svega 14. pešadijski puk, ušle su i oslobodile Sarajevo, rekao je državni sekretar Antić.
Velibor Todorov, direktor Istorijskog arhiva “Timočka krajina” iz Zaječara naglasio je da je ideja o ovoj izložbi nastala prilikom potpisivanja sporazuma o saradnji Arhiva BiH i Istorijskog arhiva “Timočka krajina”.
“Ovo je plod jedne zaista divne saradnje koju Arhiv Bosne i Hercegovine ima sa Državnim arhivom Srbije. A nekako uzročno-posledično i sa istorijskim arhivima u Srbiji, istakla je Danijela Mrda direktorka Arhiva Bosne i Hercegovine.
ZaječarOnline/zajecar.info/O.B.
Dodaj komentar