Društvo

PARTNERSTVO ZA OTVORENU UPRAVU: Za aktivnije učešće organizacija civilnog društva na lokalnom nivou!

TACSO Resursni centar Građanskih inicijativa, u saradnji sa Regionalnom agencijom za razvoj istočne Srbije (RARIS) iz Zaječara i uz podršku Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, okupio je danas zainteresovane predstavnike organizacija civilnog društva, organa jedinica lokalne samouprave iz Zaječara, Bora, Knjaževca, Negotina, Kladova, Majdanpeka, Boljevca i Sokobanje na informativni sastanak posvećen predstavljanju Akcionog plana za sprovođenje inicijative Partnerstvo za otvorenu upravu (POU) u Republici Srbiji za 2016.i2017. godinu.

Sastanak je održan u velikoj sali Zaječarskog upravnog okruga, a prema rečima Ivana Bošnjaka, državnog sekretara Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave upoznavanje sa temama i obavezama iz Akcionog plana od suštinske je važnosti za omogućavanje aktivnijeg učešća organizacija civilnog društva u zagovaračkim aktivnostima usmerenim ka Vladinim institucijama na nacionalnom ali i na lokalnom nivou.

” Koncept koji danas predstavljamo a predstavlja deo šireg otvaranja uprave prema organizacijama civilnog društva je projekat koji se zove OTVORENA UPRAVA.

Naše ministarstvo na ovaj način obraća se i lokalnim samoupravama.

Ideja je da građani, kao poreski obveznici itekako zaslužuju da budu obavešteni šta se radi sa njihovim novcem i u kom će pravcu ići razvoj sredine u kojoj žive.

Dragana Brajović, savetnik u Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu istakla je da je “Otvorena uprava” zapravo jedna multilateralna inicijativa na svetskom nivou koja je počela 2011. godine, a Republika Srbija se priključila samo godinu dana kasnije.

“Republika Srbija je do sada izradila već drugi Akcioni plan.

Partnerstvo za otvorenu upravu predstavlja međunarodnu inicijativu čija je svrha obezbeđivanje podrške i većeg angažovanja vlada širom sveta u cilju poboljšanja integriteta, transparentnosti, efikasnosti i odgovornosti javne vlasti, kroz izgradnju poverenja javnosti, saradnju sa organizacijama civilnog društva, osnaživanje učešća građana u upravljanju, borbu protiv korupcije, pristup informacijama, upotrebu novih tehnologija, a u vezi sa ostvarivanjem delotvornijeg i odgovornijeg rada javne vlasti”, istakla je Brajović.

Bojana Selaković, v.d. izvršnog direktora “Građanske inicijative”  kaže da je jedan od osnovnih načela “Otvorene uprave” upravo OTVORENOST ka građanima i povezivanej civilnog sektora i lokalnih samouprava.

“Pošto smatramo da je otvorena uprava ustvari naš zajednički zadatak, mi ćemo kroz ovaj i kroz slične sastanke upravo podsticati dodatno partnerstvo između organizacija civilnog društva i lokalnih samouprava.

To podrazumeva inovacije kada su u pitanju informatori o radu lokalnih samouprava, određene mere iz oblasti fiskalne transparentnosti, potom pristup informacijama od javnog značaja i još mnoge druge”, navodi Selaković.

Vladan Paunović, načelnik Zaječarskog upravnog okruga istakao je da je naša lokalna samouprava mnogo toga uradila kako bi se stvorila ta komunikacija sa građanima i to donošenjem tri sistemska zakona: Zakon o inspekcijskom nadzoru, Zakon o dostupnosti informacija od javnog značaja i Zakon o upravnom postupku.

” Ne sumnjam da će jedna ovakva akcija partnerstva za lokalnu upravu dati svoj doprinos i da građani imaju određenu kontrolu nad ljudima koje su birali.To će državne organe navesti da zaista svoj posao obavljaju što kvalitetnije i što bolje”, istakao je Paunović.

 

Dodaj komentar