Izdvajamo Kultura Vesti

Odigrana premijera predstave “Nušić lično” u okviru obeležavanja Dana pozorišta

Nušić lično
Foto: facebook/NPTK "Zoran Radmilović"

Odigrana premijera predstave “Nušić lično” u zaječarskom teatru

Dan pozorišta “Zoran Radmilović” obeležen je sinoć premijerom predstave “Nušić lično”, prema tekstu i u režiji Miodraga Ilića, asistent režije glumica Nataša Petrović.

Ovaj komad napisan je kao uvid u celovitu priču o životu komediografa koji je svojim delom načinio svojevrsnu anatomiju društva a istovremeno bio patriota i humanista opijen nacionalnim idealima.

Nušićeva posvećenost teatru, izjednačava se sa misijom posebne religije.

Njegove komedije razobličavaju jedno vreme ali daju i prezicnu svevremenu sliku mentaliteta srpskog naroda.

Bio je i ostao znamenje svoje epohe, svedok tragikomičnih sudara ljudi sa realnošću, koji u njegovim komadima poprimaju univerzalni humoristički smisao, svrstavajući ga u red velikana, kao što su bili Mark Tven, Karel Čapek, Anton Čehov… reči su pisca i reditelja Miodraga Ilića.

Predstava je realizovana u saradnji sa Nušić Fondacijom uz pomoć Ministarstva kulture Srbije.

Večerašnjom premijerom, publika je sa svojim ansamblom proslavila 78 godina kontinuiranog rada, jedinog profesionalnog pozorišta u Istočnoj Srbiji.

Na današnji dan 1947. godine odigrana je prva premijera ,,Kad žita cvetaju” Jurija Mokreva.

U predstavi “Nušić lično” igraju:

Branislav Nušić: Miloš Tanasković
Konobar: David Vlajić
Glasovi: Vujadin Milošević: Sveti Petar, Nušićev otac, gledalac,
Nataša Petrović: Živka i Majka M. Terzić
Gabrijel Bećarević: Putujući glumac, Edmund Kin, 2. gledalac
Branislav Mijatović: Kelner, Trgovac, Lord Melvil, 3. gledalac
Ana Bretšnajder: Darinka žena Nušićeva, suflerka Dobrila
Teodora Stojković: Jedna glumica, gledateljka
Miodrag Ilić: Kralj Petar, glumac

ZaječarOnline/O.B.

Dodaj komentar