Jačanje kapaciteta Javno-komunalnog preduzeća “Vodovod” Zaječar , pre svega preko najsavremenijeg softvera, a sve u cilju obezbeđivanja boljeg kvaliteta vode, smanjenja i bržeg otklanjanja kvarova na mreži glavni su ciljevi projekta pod nazivom “Upravljanje infrastrukturnim sredstvima – Saveti preduzećima vodovoda jugoistočne Evrope“ koji je u 22. septembra predstavljen u maloj sali Gradske uprave Zaječar.
Na jučerašnjoj prezentaciji povodom proslavljanja jubileja, 60 godina postojanja JKP “Vodovod” Zaječar rečeno je da vodom ne sme da se upravlja stihijski i da sve počinje od formiranja baznog sistema, te je realizacija ovakvog projekta više nego neophodna.
Marko Paunović, direktor zaječarskog “Vodovoda” smatra da bi realizacija projekta koji je danas predstavljen u Zaječaru bila od izuzetnog značaja za grad, jer obuhvata izradu velikog broja korisnih stvari, od izrade hidrauličnog modela do digitalnog prikaza mreže.
„ Mi sada raspolažemo sa preko 350 kilometara vodovodne mreže, nakon digitalizacije imaćemo tačnu dužinu mreže, imamo negde oko 80 kilometara kanalizacione mreže sa kojom radimo i negde polovina seoskih naselja je na ovaj ili onaj način u sistemu gradskog vodonabdevanja.
Ono što je problem i što nas čeka u nekom narednom periodu to su sela takozvane Zone Istok, cela zona oko Salaša i sela do Salaša, kao i Zagrađe, Marinovac, Vratarnica, i još neka koja nisu rešena.
To se sve mora raditi postupno u skladu sa Zakonom i u skladu sa onim što je neophodno, u smislu tehničke dokumentacije odraditi i onda ćemo u jednom trenutku imati potpun sistem vodonabdevanja i u seoskim naseljima.
Ta investicija će koštati oko 180 miliona dinara i to se ne može raditi odjednom a na primer dug prema Vodovodu je 160 miliona dinara.
Nadamo se da ćemo sve te probleme rešiti“, rekao je Paunović.
Aleksandar Šotić iz Udruženja za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo iz Beograda istakao je da se nada da će dobar primer Zaječara, pratiti preduzeća iz susednih gradova i opština i da će se priključiti projektu ove ili naredne godine.
„ Složenost naših sistema uzrokuje da vodovodnim sistemima treba da se upravlja na složen i savremen način.
U tom smislu, Nemačko društvo za tehničku pomoć GIZ, zajedno sa firmom sa Kipra „Hydro-Comp“ i Međunarodnim udruženjem vodovodnih preduzeća u slivu Dunava, osmislili su ovakav jedan projekat.
Cilj ovog projekta je da se unapredi upravljanje vodovodnim sistemima radi isporuke što boljih usluga stanovništvu i industriji”, istakao je Šotić.
Ukupna vrednost projekta u Srbiji je 2 miliona evra i njime će se kroz tri faze, uticati na jačanje kapaciteta u najmanje 70 izabranih vodovodnih preduzeća iz Srbije, Crne Gore i Makedonije.
Pored Zaječara, projektu su se u Srbiji priključila i vodovodna preduzeća iz Kladova, Kragujevca, Subotice, Kruševca, Inđije, Aranđelovca, Loznice, Topole i Gornjeg Milanovca.
Dodaj komentar