Društvo Politika

ISTINE I LAŽI: Umesto mobilnih ambulanti u selima, ZATVARAJU se ambulante u najvećim naseljima u Zaječaru!

Radi dostupnije zdravstvene zaštite žiteljima udaljenih zaječarskih sela mahom sa staračkim stanovništom u ovoj godini gradonačelnik Zaječara Boško Ničić još sredinom jula 2017-te najavio je mobilne terenske ambulante (opremljene autobuse sa mini apotekama) u kojima bi građani nabavljali lek koji im je potreban.

Tom prilikom je najavio i da će u svakom selu doktor svraćati bar dva puta nedeljno, a medicinska sestra svakodnevno, tako što će grad obezbediti terenske medicinske sestre i kupiti vozila.

Umesto toga građani su dobili uređene parkove, po koju zakrpljenu rupu i u seoskim ulicama nabacanu rizlu, ali i činjenicu da će u 21. VEKU meštani jedne od najvećih mesnih zajednica U GRADU OSTATI BEZ AMBULANTE I ADEKVATNE MEDICINSKE NEGE.

Najava da će ambulanta u Mesnoj zajednici „Karađorđev venac“ zbog brojnih poteškoća u radu u narednom periodu MOŽDA BITI ZATVORENA zabrinula je veliki broj žitelja ovog dela grada, jer bi prestanak rada ambulante na stotine mahom starijih građana ostavio bez mogućnosti da se adekvatno leči.

To je navelo meštane 3. Mesne zajednice da sazovu zbor i uz prisustvo predsednika Saveta Zorana Radomirovića potraže pomoć.

Zboru su na Radomirovićev poziv prisustvovali i odbornici u Skupštini grada dr Nenad Ristović, predsednik GrO „Demokratske stranke“ Miloš Stojadinović i odbornik Miša Stanojlović.

  • Na zboru su se meštani požalili da ambulanta u naselju umesto u 2 smene, radi samo u jednoj.
  • Da ni doktor koji je doveden, posao ne obavlja adekvatno, jer je spor, pa ne stigne da pregleda pacijente koji mu se obrate za pomoć.

To je hronične bolesnike, žitelje ovog dela grada, navelo da svoje kartone počnu da prebacuju u zaječarski Dom zdravlja, pa je od skora broj kartona u ambulanti „Karađorđev venac“ opao na oko 1000.

Kako je po zakonu o zdravstvenoj zaštiti očigledno taj broj nedovoljan da ambulanta u naselju nastavi da postoji, sada mahom starom i bolesnom stanovništvu preti mogućnost da ostanu i bez tog jednog lekara i mogućnosti da im u slučaju nužde bude pružena adekvatna zdravstvena zaštita.

Kako im je od skora i autobuska stanica udaljena nekoliko kilometara ka drugom kraju grada, a od naselja „Dva brata“ nemaju čak ni jednu mesaru, ni apoteku… zatvaranje mesne ambulante, prema njihovim rečima, značilo bi da su oni građani drugog reda i da o njima niko ne brine.

Jedini izlaz iz ove gotovo „bezizlazne situacije“ pronašli su u nadi da će o njihovom problemu obavestiti javnost, upravo predstavnici opozicije kojima su na poslednjim izborima za Savete mesnih zajednica građani ukazali poverenje.

Rešenje za ovaj problem prema rečima dr Nenada Ristovića itekako postoji.

„Pametni gradovi u Srbiji su problem rešili jednostavno.

Umesto da iz budžeta izdvajaju sredstva za proslavu nove godine i dovođenje raznih pevačica, gradovi su sa svojim nadležnim Domom zdravlja zaključili ugovore kojima finansiraju mlade lekare i njihov rad.

Plaćajući im zdravstveno, penzionio osiguranje i plate obezbeđuju mlade stručnjake koji rade u ambulantama, koji tako ostaju u svom gradu, umesto da odlaze.

To je najbolji i najjeftiniji način da građani budu zadovoljni zdravstvenom negom koja im se pruža“, istakao je Ristović i podsetio da mogućnost za rešenje problema itekako postoji, pitanje je samo da li je Grad voljan da se njime i pozabavi.

Ristović je napomenuo i da su priče o izgradnji Doma Zdravlja u Kotlujevcu neosnovane i totalno mimo zakona, jer grad Zaječar po zakonu o zdravstvenoj zaštiti nema pravo na dva Domova zdravlja.

mart.2012.
izvor: facebook /svi zaječarsci na fejsu

Podsećamo, da je osim obećanja oko izgradnje Doma Zdravlja u Kotlujevcu još prošle godine dato i obećanje da će i višegodišnji problem klizišta dela Doma zdravlja u kome se donedavno nalazio Dečiji dispanzer biti rešen… ali radova nema ni na vidiku.

“ Odatle je izmešten Dečiji dispanzer i tu mora da se krene sa ozbiljnim projektom sanacije tog klizišta, rekonstrukcije Doma zdravlja ili njegovo potpuno izmeštanje, za šta treba ogroman novac i tu Republika mora da nam pomogne“,– izjava gradonačelnika Zaječara Boško Ničić, 14.7.2017. godine

I dok se „gradski oci“ ne budu setili da su i meštani 3. Mesne zajednice žitelji ovog grada, a ne građani II reda, podsetićemo vas na izjavu gradonačelnika Ničića datu još jula 2017. godine i obećanjima koja su, poput mnogih, naprasno zaboravljena:

„Primarna zdravstvena zaštita jeste u nadležnosti lokalne samouprave, a iako mi nismo zvanično preuzeli Dom zdravlja, radićemo i na tome.U svakom selu doktor će svraćati bar dva puta nedeljno, a medicinska sestra svakodnevno, tako što ćemo obezbediti terenske medicinske sestre, kupiti i vozila.I kada prepišu terapiju dva puta nedeljno, oni koji recimo primaju injekcije, ne smemo ih ostaviti na milost i nemilost, da nema ko da im da svaki dan terapiju.

Ovo što se sada radi je poptpuni volonterizam i nešto što ne sme da se radi“ – izjava gradonačelnika Zaječara Boško Ničić, 14.7.2017. godine

Ceo tekst o neispunjenim obećanjima vezanim za mobilne terenske ambulante (opremljene autobuse sa mini apotekama) pročitajte ovde:

U zaječarskim selima USKORO mobilne ambulante u kojima će moći da se obave zdravstveni pregledi i kupe lekovi!

2 komentara

  • a treba verovati nasem svevisnjem..pa kada nas je on slagao..covek od reci..i dela….ubica grada zaječara…UBICA i nas i nase dece…djubre…

  • PROCITAJ DANS BOŠKOOOOOOOOOOOOOOO—-U NIŠU POJEFTINJUJE GREJANJE: I to više od 6 dinara po kvadratu

Dodaj komentar