Društvo

ALARMANTNO: BORSKA I ZAJEČARSKA OPŠTINA – PROSTORI BEZ ŠUMA

foto: pixabay.com

U privatnim šumama na području opštine Bor, prema podacima šumske uprave, od početka godine bespravno je posečeno 1.800 kubnih metara šume, a u 25 registrovanih slučajeva ukradeno je 450 kubika drveta, najviše za ogrev, rečeno je danas Tanjugu.

Na području Grada Zaječara situacija je još gora zato što se značajan broj stanovnika opredelio za ovakav način grejanja. U selima zaječarske opštine posečene su gotovo sve šume do kojih postoje prilazni putevi. Ogrevno drvo se prevozi i isporučuje i na područje samog grada bez ikakve kontrole ili propratne dokumentacije. Najbolji dokaz za ovakvu tvrdnju je cena ogrevnog drveta koja je u selima zaječarske opštine 2500 do 3000 dinara po kubnom metru. Najniža u Srbiji.

U privatnim šumama na području opštine Bor, prema podacima šumske uprave, od početka godine bespravno je posečeno 1.800 kubnih metara šume, a u 25 registrovanih slučajeva ukradeno je 450 kubika drveta, najviše za ogrev, rečeno je danas Tanjugu.

Ova nevolja zadesila je i Svetomira Anića, iz Metovnice, kod Bora. Njemu je sa jedne udaljenije parcele ukradeno više desetina stabala, mada, tvrdi, krađa je učestala i u blizini sela.

„Meni su na Crnom Vrhu ukrali 82 stabla u prečniku od 40 do 60 centimatara, a počinioci nikad nisu pronađeni. U zadnje vreme učestala je krađa u privatnom, ali i u državnom posedu“, rekao je Tanjugu član Saveta mesne zajednice Metovnica Svetomir Anić.

On smatra da bi se ovoj pojavi moglo stati na put povećanjem broja radnika šumske sekcije na terenu.

„Sećam se šumara koji su ranije obilazili i državne i privatne šume. Moj deda je nekada platio kaznu jer je bio zatečen u seči drva za ogrev, a za to nije imao odobrenje šumske uprave“, seća se Svetomir Anić.

Vlasnik šume je u obavezi da krađu prijavi policiji, a takođe i stručnim službama šumske uprave. Oni su tada u obavezi da izađu na teren, obave uviđaj i sačine izveštaj o proceni štete, izjavio je u telefonskom razgovoru za Tanjug direktor „Timočkih šuma“ u Boljevcu Ranko Šikanja.

On je napomenuo da šumari više nisu u obavezi da štite i čuvaju šume u privatnom posedu, već je to prepušteno samim vlasnicima.

Na području opštine Bor, pod šumom u vlasništvu države je 12.500 hektara, a u privatnom dvostruko više.

U Timočkoj krajini ima sedam šumskih uprava, koje poseduju 84.500 hektara šume, dok privatnom sektoru pripada 132.000 hektara pod šumom.

Ovo su zvanični podaci, a oni koji se bave sečom i prodajom ogrevnog drveta ubeđeni su da za pet godina nećemo imati ni hladovinu u toku leta …

Dodaj komentar