Ishrana Izdvajamo Svet Vesti zanimljivosti

CENE PIRINČA U JAPANU SKOČILE

foto:Pixabay

CENE PIRINČA U JAPANU SKOČILE

Cene pirinča u Japanu su u maju skočile za 101,7 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine, što je najveći rast u poslednjih 50 godina, saopštio je Zavod za statistiku te zemlje.

Kako prenosi Rojters, ovaj skok prati rast osnovne inflacije na 3,7 odsto, najviše od januara 2023. godine. Inflacija je i dalje iznad cilja banke Japana od dva odsto, dok je ukupna inflacija u maju bila 3,5 odsto.

Pirinač čini oko 50 odsto osnovne inflacije, a vlada je pustila hitne zalihe da smanji rast cena i podrži potrošnju.

Banka Japana je zadržala kamatnu stopu na 0,5 odsto, ali je najavila mogućnost budućih podizanja kad inflacija bude stabilnija.

Kako je navedeno, japanski BDP je pao za 0,2 odsto u prvom kvartalu zbog pada izvoza, što je prvi kvartalni pad u godinu dana.

 

Zajecaronline/bizportal/N.B.

Čitajte portal Zajecaronline.com, najbrži portal u Srbiji i regionu sa najvećim rastućim rezultatima i ekskluzivnim vestima. Zapratite nas i na InstagramuFacebookThreads! Budite uvek informisani! Pratite najnovije vesti iz Zaječara. Zaječar Online nezavisni internet portal. Vesti bez cenzure!

VELIKI KONCERT MIROSLAVA ILIĆA!

foto: plakat

Miroslav Ilić, jedan od najistaknutijih izvođača na muzičkoj sceni, prirediće nezaboravan koncert u zagrebačkoj Areni 18. oktobra 2025. godine. Sa početkom u 20 časova. KARTE NAĐITE OVDE.

Koncert u glavnom gradu Hrvatske predstavlja jedinstvenu priliku da ljubitelji narodne muzike uživaju u njegovim pesmama uživo. Bard narodne muzike, Miroslav Ilić je davne 1972. godine započeo blistavu karijeru. Ista je od samog početka krenula uzlaznom putanjom i sada već broji milionske tiraže i priznanja. Samo neki od hitova koje vole sve generacije su: “Nije život jedna zena”, “Još te nešto čini izuzetnom”, “Vino točim a vino ne pijem”, “Ova noć”, “Jesen sedamdeset i neke”…

Dodaj komentar